niet voldoende is dat men tactische toestanden kan scheppen, en dat men kan beoordeelen welke maatregelen die toestanden eischen, maar dat men ook moet kunnen beoordeelen in hoeverre wijziging van dien in het leven geroepen toestand ncodig maakt ook de daaruit voortgevloeide maatregelen te wijzigen. Wanneer wordt nu een in het leven geroepen tactische toestand gewijzigd? Feitelijk brengt elke wijziging in de sterkte en de opstelling van Blauw of van Rood een wijziging van den tactischen toestand. Er kan echter uiteraard eerst rekening mede worden gehouden door den een of anderen commandant nadat hij van die wijziging op de hoogte is gekomen en zoo zal als regel elk binnenkomend bericht hetzij de eigen, hetzij de vijandelijke troepen betreffende, voorzoover niet gevende eene bestendiging van den bestaanden toestand, daarin wijziging brengen en zal zulk een bericht noodig maken te overwegen of de reeds getroffen maatregelen nog de juiste kunnen worden geacht, dan wel of ze wijziging c. q. aan vulling behoeven. Ik wil dit even met enkele voorbeelden toelichten. Ik wees reeds op het verschil dat bijv. bestaat tusschen de onderstelling dat Mr Cornelis en Kebajoran onderscheidenlijk door een Rood en een Blauw detachement zijn bezet en die, dat Mr. Cornelis door een Rood detachement is bezet, terwijl ter hoogte van Kebajoran een vijandelijk detachement marcheeit in de richting Mr. Cornelisook besprak ik reeds, dat de eerste toestand minder maatregelen eischte dan de tweede. Neem ik nu den eersten toestand als uitgangspunt voor een te houden oefening, en doe ik den Commandant van Rood op een gegeven oogenblik een bericht toekomen dat bij het aanbreken van een bepaalden dag de te Kebajoran gelegerde troepen op marsch gaan in de richting Mr. Cornelis, dan breng ik in den gegeven toestand een wijziging die ook aanvulling van de noodig geachte maatregelen noodzakelijk maakt. Niet altijd zal zulks het geval zijn. Blijven we eens bij dezelfde onderstelling dat Rood te Mr. Cornelis en Blauw te Kebajoran is gelegerd, hetgeen zooals reeds besproken, eischte veiligheids- en verkenningsmaatregelen, en ik laat bij Rood een bericht binnen komen dat de troepen te Kebajoran met een bataljon werden versterkt, dan kan men wel zeggen dat de tactische toestand is veranderd, maar andere maat regelen worden niet noodig, m. a. w. de reeds getroffen maat regelen passen zich ook aan bij den gewijzigden tactischen oestand. Ten slotte nog een duidelijk voorbeeld dat wijziging van den tactischen toestand wijziging van maatregelen wel noodig maakt. Een Roode en een Blauwe troepenmacht marcheeren elkander tegemoet. Aanraking werd nog niet verkregen en voor beveiliging hebben 241

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 27