gesteld omdat het van zoo'n belang is te weten wat rood den 21 en deed, maar omdat, zooals reeds gezegd, de landingsdatum invloed heeft op den toestand van Rood in den nacht van 24 op 25. Had men aangenomen of willen doen uitkomen dat ook Blauw in den nacht van 24 op 25 in een b ij zonderen toestand verkeerde, dan was noodig geweest ook te doen uitkomen wat daarvan de oorzaak was of kon zijn. Zooals het gegeven thans luidt, moet worden aangenomen dat de Blauwe troepen zich in normalen toestand te Kalidjati en Poerwakarta bevinden. Nu een ander voorbeeld voor een algemeen denkbeeld: „Roode troepen bevinden zich te Mr. Cornelis en Batavia. De Commandant van te Buitenzorg gelegerde Blauwe troepen besluit Rood aan te vallen". Wat is er verkeerd in deze onderstelling? Uiteraard kan Rood moeielijk weten waartoe Blauw besluit, en in het algemeen denkbeeld mag alleen voorkomen wat aan beide partijen bekend kan zijn. Om dezelfde reden is bijv. minder juist het volgende alge meen denkbeeld. „Roode troepen bevinden zich in den avond van 26 November te Mr. Cornelis en Batavia. Blauwe troepen kwamen op dat tijdstip zwaar vermoeid te Buitenzorg". Het is n.l. niet logisch dat Rood zou weten dat de menschen van Blauw zwaar ver moeid zijn. En hiermede wil ik eindigen met het geven van voorbeelden. Als conclusie zou ik U willen aanraden het volgende vast te houden. Geef in een algemeen denkbeeld voor beide partijen een toe stand aan op hetzelfde oogenblik en geef alleen aan wat bij een dan wel bij beide partijen daarvóór geschiedde, wanneer zulks naar Uw meening invloed heeft op den toestand van voren bedoeld oogenblik. Controleer telkens als ge een algemeen denkbeeld hebt ontworpen, of aanneembaar is, dat hetgeen is opgenomen, aan beide partijen bekend kan zijn. Dit wat betreft het algemeen denkbeeld. En nu de bijzondere oorlogstoestand. Daaromtrent geeft M. V. 27, tweede lid, eenige aanwijzingenen wel in de eerste plaats dat hij zoo gesteld kan worden dat de partijcommandant daaruit zelfstandig tot het nemen van maat regelen moet besluiten of dat een opdracht wordt gegeven. Deze aanwijzing, in den grond volkomen logisch, levert een gevaar op, n. 1. kan zij leiden tot het ook in mijn artikel over „onderstellingen van oefeningen" terloops besproken (bl. 7) op geven van puzzles, waartegen niet genoeg kan worden gewaar schuwd. Mijne H. H., indien uit een gegeven algemeenen en bijzonderen oorlogstoestand logisch voortvloeit, dat een bepaalde handeling 244

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 30