den bijzonderen oorlogstoestand, kunnen ze dan de basis vormen van beoordeeling voor de te nemen maatregelen. En hiermede ben ik dan aan het einde gekomen van de be handeling van den eersten eisch, te stellen aan den leider van tactische oefeningen op de kaart, dat hij in staat moet zijn ver schillende tactische toestanden te scheppen, die de basis zullen vormen voor de te houden oefeningen. Ik geef U thans in overweging, thuis eens een onderstelling op te maken voor een tactische oefening op de kaart. Ten einde een mogelijk toevallige overeenkomst tusschen de op te maken onderstellingen te ontgaan, wil ik nog aangeven welke onderstellingen gewenscht worden en bepaalde heeren uitnoodigen hun krachten te wijden aan een bepaald aan te wijzen geval. Aan een der Artilleristen wil ik dan verzoeken te maken een onderstelling voor een oefening, waarbij een afdeeling artillerie een aanvallend optreden van 1 Regiment Infanterie met hulp wapens zal moeten steunen, aan een ander hetzelfde te doen met betrekking tot een verdedigend optreden. Kaart naar keuze. Van de Infanteristen, onderling te verdeelen, zou ik gaarne zien enkele onderstellingen voor een zelfstandig optredend bataljon met hulpwapens, een of meer onderstellingen voor een aanval van een bataljon in een bepaalde strook en in hooger verband, een of meer onderstellingen beoogende de beoefening van een omvatting, idem van een omtrekking, idem van een evenwijdige vervolging, idem van een ontmoetingsgevecht, idem van een terugtocht, idem van een flank-marschbeveiliging, idem van een flank-gevechtsbeveiliging, idem van een oefening, waarbij wordt uitgegaan van een be paald terrein. Waar met het oog op de vele deelnemers enkele heeren een zelfde thema zullen behandelen, ware, waar mogelijk, nog onder scheid te maken tusschen dag en nacht. In afwachting van dezen arbeid, dien ik later nog hoop te bespreken, kan ik thans overgaan tot de behandeling van den tweeden eisch aan den leider van tactische oefeningen te stel len n. 1. b. de leiding moet gericht zijn op de ontwikkeling van mo- reele eigenschappen, w. o. in de eerste plaats te noemen be sluitvaardigheid, die niet te verwachten is waar geen zelfver trouwen bestaat. M. H. H. Het behoeft wel haast geen verklaring dat comman danten die door hun handelingen in oorlogstijd groote verant woording op zich laden, zelfvertrouwen moeten bezitten. Dat 248

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 34