reglement geheel nieuwe denkbeelden brengt, lijkt mij de poging om op die wijze de tactische kennis van de officieren te ver meerderen te ontraden, omdat een dergelijke behandeling van de tactiek veelal slaapverwekkend is en, althans voor een deel der toehoorders, overbodig. Nu zult Ge misschien zeggen het werd althans meermalen opgemerkt wanneer men het had over de tegenwoordige metho des van opleiding dat deze uitspraak wijst op geringschatting van hetgeen in die tactische reglementen en voorschriften voor komt, doch tegen die meening moet ik al dadelijk krachtig opkomen. Tactische reglementen en voorschriften vormen als het ware den neerslag van de tactiek. Zeer zeker moet de inhoud aan de officieren bekend zijn, maar ze zullen daarvoor zelf moeten zorgen. Verwaarloozing van dien eisch komt op hun eigen reke ning en niet op die van dengene, die leiding moet geven aan hun tactische vorming. Men bedenke vooral dat, waar, zooals gezegd, bedoelde regle menten en voorschriften den neerslag vormen van de tactiek, ze nimmer de bron kunnen zijn voor het vormen van een juist taktisch inzicht. Ze kunnen ons dus hoogstens bevestiging geven van onze meening dat in bepaalde, overwogen, gevallen, naar ons taktisch inzicht, op een bepaalde wijze moet worden opgetreden. Ze kunnen ook een waarschuwing vormen wanneer onze overwegingen ons in bepaalde gevallen zouden leiden tot een oplossing, die met de voorschriften bepaald in strijd is. Overigens moeten onze reglementen en voorschriften een leidraad vormen voor hen, van wie bezwaarlijk een juist taktisch inzicht is te verlangen, met name van de lagere com mandanten, die van de tactiek, in haar wezen, geen studie kon den maken. Wanneer men het zoo juist besprokene goed begrijpt, zal het duidelijk zijn waarom is af te keuren dat op de vraag waarom doet U dat zoo en niet anders?" wordt geantwoord: „omdat het in het reglement staat." Het is dus juist andersom. Een handeling is met goed, om dat ze in het reglement is voorgeschreven, maar ze staat in het reglement voorgeschreven omdat ze goed is. Een tactisch reglement of voorschrift is dan ook alleen dan goed, als het voor de goede oplossing van elk taktisch vraag stuk de ruimte laat. Zou men dan ook in bepaalde gevallen tot de ontdekking komen, dat zulks niet het geval is, dan mag een reglement of voorschrift nooit aanleiding zijn om onze conclusie te wijzigen, die gegrond is op taktische overwegingen, doch hoogstens kunnen we het vraagstuk nog eens opnieuw overwegen en, mochten deze geen wijziging brengen in het resul-

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 37