het bevel mondeling zou zijn uitgegeven en zonder daarbij een voorbeeld te doen volgen. Men geve als leider daarna het bevel zooals het naar zijn eigen meening zou moeten zijn uitgegeven. Nu wil ik ten slotte nog met een voorbeeld demonstreeren, dat het volgen van een model bij het uitgeven van een bevel verkeerde gevolgen kan hebben. Een commandat heeft besloten, op grond van een gegeven taktischen toestand, een verdedigende stelling in te nemen. Denkt nu de detachementscommandant niet in de eerste plaats aan den eisch dat steeds hoofdzaak blijft dat de gegeven bevelen tijdig tot uitvoering kunnen komen, en dat bij gebrek aan tijd het daartoe noodig kan zijn aanvankelijk met korte, mondelinge bevelen te volstaan, doch staart hij zich blind op bijl. VI van den L. S. zoodat hij begint, desnoods technisch onberispelijk, met vast te leggen wat in p. 1, daarna wat in p. 2 moet komen, enz. dan zal hij, bij punt 5 gekomen, waarin zal dienen te worden vastgelegd welke taak de Art. zal hebben te vervullen, tot de ontdekking komen, dat kostbare tijd verloren is gegaan doordat nog geen bevelen zijn gegeven voor de Artillerie-verkenning. Heusch, dergelijke fouten worden begaan, zelfs dikwijls, terwijl ze veel meer kans hebben vermeden te worden, wanneer men niet slaafs een model volgt, maar zich behoorlijk afvraagt welke handelingen het eerst moeten worden uitgevoerd, c. q. de belang rijkste zijn om daarna onmiddellijk de vereischte bevelen te geven. En hiermede, mijne heeren, ben ik aan het einde gekomen van mijn beschouwingen over de wijze, waarop n. m. m. tactische oefeningen moeten worden geleid en kunnen we overgaan tot de practische toepassingen. 257

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 43