andere uitspraken van even officieele lichamen worden weerlegd, geeft eenzijdige voorlichting. Indien niet alle uitspraken worden gepubliceerd, kan alleen het bijwonen van dergelijke, liefst hier door ons zelf te houden, oefeningen aan den outsider de gegevens verstrekken, met behulp waarvan een juist oordeel kan worden geveld over hetgeen kan worden bereikt. Maar zeer zeker is het niet juist een oordeel te vellen naar aanleiding van oude gegevens. De bommenwerp-oefeningen geven elk jaar betere uitkomsten, zoodat in plaats van een pessimistisch juist een optimistisch oordeel te rechtvaardigen zou zijn geweest. De weersomstandigheden zijn hier heel wat gunstiger dan in Europa; daaromtrent moge ik verwijzen naar I. M. T. 1923, No. 10. Tegenover een geval van slecht weer met verminderde pres taties van de vliegtuigen staan wel weer andere van tegenover gestelde uitkomst. In November '23 werd tijdens stormweer in de Noord Zee gedurende een geheelen dag alle scheepsverkeer tusschen Engeland en Europa stilgelegd toch vlogen de vliegtuigen van de K. L. M. van Amsterdam naar Londen. De mogelijkheid om een overwicht in de lucht te kunnen behalen wordt door den Schrijver toegegeven ook zal hij toe geven, dat die mogelijkheid op het water niet bestaat. Hoe grooter dat overwicht in de lucht is, hoe meer kans dat een tegenstander zich nog eens bedenkt alvorens een actie te beginnen. Bovendien moet de bevolking worden beschermd tegen bommenraids en dergelijke, hetgeen alleen kan geschieden door een luchtmacht. Als dus de finantieele omstandigheden beperking opleggen, mag die voor de luchtmacht niet zoover gaan, dat de kans op hel overwicht in de lucht en die op bescherming van de bevolking verloren zouden kunnen gaan. Zulks houdt geenerlei verband met de sterkte van leger of vloot. Het betoog van den Heer Berenschot gaat langs mijne bewering heen, bestrijdt deze zelfs in het geheel niet; vermoedelijk is de oorzaak hiervan, dat hij van een geheel ander standpunt uitgaat. De S. wil de luchtvaart alleen beschouwen als een hulpwapen voor leger en vloot en dat hulpwapen moet natuurlijk in een bepaalde sterkteverhouding staan tot ue land- en de zeemacht. Ik heb gesproken over een zelfstandige „fighting service" naast de land- en zeemacht. De kwestie van afzonderlijke vliegdiensten voor de Land- en voor de Zeemacht hier in Indië hoop ik in een later nummer van dit tijdschrift te behandelen. Echter zij hier over dit punt opge merkt, dat als voor de verkenning van een transportvloot de marine en vliegtuigen worden gebruikt en men daar een éénhoofdige leiding voor wenscht tijdens die actie, zulks lang niet hetzelfde is als „een onderdeel uitmaken van de Marine", zooals de S. in zijn eerste ariikel heeft geschreven. 262

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 48