Aanvankelijk de springpunten los van den grond houden adat de baan ongeveer bepaald is, door tempeeringregeling komen tot gemengde lagen, waarmede de baan nauwkeurig wordt bepaald. De waarnemer meldt voortdurend uitsluitend den zin der afwijkingen en het aantal waargenomen springpunten lenboop van iedere laag. b II. Een uitwerkingsvuur met tijdprojectielen ligt in de bedoeling. a. Aanslagen zijn waarneembaar. 1. Terrein als onder 1. a. 1. De waarnemer is vrij in zijn plaats. Er kan worden ingeschoten met schokprojectielen. De waarnemer meldt grootte en zin der afwijkingen. Na baanbepaling wordt overgegaan tot tijdprojectielen. De waarnemer meldt aantal geziene springpunten in de lucht en aanslagen hieruit wordt de gewenschte tempeering afgeleid. Als regel zal echter het geheele inschieten in tijdvuur geschieden waarbij te handelen als hieronder bij b. 1 te vermelden.- 2. Terrein als onder 1 a. 2. Er wordt gehandeld als hieronder bij b. 2. te vermelden. b. Aanslagen niet waarneembaar. 1. Terrein als onder 1. a. 1. wor<-It ingeschoten met tijdprojectielen. Door tempeering- wijziging moeten zoo spoedig mogelijk gemengde lagen worden verkregen. De waarnemer bevindt zich in de lijn 1 op 4 (c. q. 1 op 2). Hij meldt zin en grootte der afwijkingen alsmede het aantal springpunten van iedere laag. 2. Terrein als onder I. a. 2. Er wordt ingeschoten met tijdprojectielen. De springpunten worden aanvankelijk los van den grond gehouden, totdat de baan ongeveer bepaald is. Daarna wordt gestreefd naar gemengde lagen, hieruit wordt de tempeering voor het uitwerkingsvuur bepaald en worden tevens zoo noodig nauwkeuriger gegevens voor de baan ver kregen. De waarnemer moet zich ophouden in de lijn 1 op 4 (1 op 2), meldt alleen den zin der afwijkingen en het aantal springpunten der lagen. Bovenstaand overzicht kan dienen om voor ieder bijzonder geval de wijze van handelen te kiezen welke op de snelste wijze tot het gewenschte resultaat leidt. Voor de praktijk zijn de gegeven regels wellicht te omslachtig en zouden vervangen kunnen worden door meer algemeene en met minder moeite te onthouden regels n. 1 274

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 60