ren bij een baan Spn. in het waarnemingsvlak bij een baan; Spn. onder het waarneming svlak bij een baan. Eenvoudiger kan men het zich al niet denken. Geval 3. Dit is geval 1 bij omkeering. Allereerst zij opge merkt, dat, wanneer in dit geval een Sp. zich tegen het doel afteekent, en de argelooze waarnemer tot een baan zou besluiten, de figuren 9 a en 9 b uitwijzen, dat de baan dan is. Hier gêldt de regel Spn. boven en in het waarneming svlak behooren bij een baan, zelfs al mocht de rookwolk het doel bedekken Spn. onder het waarneming svlak laten geen beslissing omtrent het of der baan toe. Dit geval zal zich eveneens zelden voordoengewoonlijk alleen bij vlakbaangeschut, vurende op kleine afstanden, en bij sterk geaccidenteerd terrein (hooge opstelling van den waarnemer). De vuurleider zal zich er dus rekenschap van hebben te ge ven, welk der drie gevallen aanwezig is. Bij waarneming rechtuit is hiervoor doorgaans een berekening onnoodig. Nagenoeg altijd is het geval 1, waarmede men te doen heeft. In geval van twijfel moet de vuurleider zijn toevlucht nemen tot een eenvoudig onderzoek. Hij doet het best, den toestand even te teekenenhorizontale, richtlijn, invalslijn, waarnemingslijn, samenkomende in het doel. Hoofdzaak is, dat hij erop verdacht zij, dat de regels van waar neming, welke gelden bij vuren op een terrein als een biljartlaken, in bergterrein zefs algeheele omkeering kunnen ondergaan. Brengt men in vlak terrein bij het inschieten met lage Spn. deze nagenoeg in de waarnemingslijn om ze daarna, parallel corrigeerende, daarin te houden, zoo dient te worden begrepen, dat deze methode slechts snel tot resultaten leidt, omdat richt lijn en waarnemingslijn samenvallen. In het algemeen is zulks in bergterrein evenwel niet het geval. Wij bespraken reeds de moeilijkheid, dan verbonden aan het brengen en houden van de Spn. in de waarnemingslijn. Doch bovendien, meestentijds is het niet noodig. Zoowel in geval 1 als ingeval 3 is is het voldoende, om, wanneer wordt verkregen (Spn. de waarnemings lijn), de tempeering zoolang te drukken tot Spn. de waar nemingslijn Worden verkregen (welke een beslissing toela- ten) of tot Spn. - in de begroeiing worden waargenomen. In alle gevallen, waarin richtlijn en waarnemingslijn niet samen vallen, althans een aanmerkelijken hoek met elkander maken, is de regeling van de S. H. aan bezwaren onderhevig. Bij bekend heid met het interval zou het mogelijk zijn, de gemeten S H. te corrigeeren voor een bedrag, dat functie zou zijn van dat interval 298

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 12