Door zich den toestand in de ruimte voor te stellen, of door het maken van een schets waarop de /S'-lijn, de richtlijn en een horizontale, valt gemakkelijk na te gaan, of in een bepaald geval de gemeten S. H. kleiner of grooter is dan de ware S. H., en of dus een vermeerdering of een vermindering der gemeten S. H. moet plaats hebben. Het werken met de teekens van a, t en p' is dus niet noodzakelijk. De hierboven aangegeven berekening der S. H. geeft theore tisch alleen goede uitkomsten, wanneer het Sp. in het rooivlak is gelegen. Gaat men echter uit van de onderstelling, dat de eerste richting met zorg wordt gegeven, dan geeft dezelfde rekenwijze toch wel voldoend nauwkeurige uitkomsten, mits de horizontale waarnemingshoek niet te klein is, b. v. niet kleiner dan 300 °/00. Hier treedt een tweede voordeel van „het" waarnemingsvlak op den voorgrond niet alleen stelt het ons iri staat, bij waar neming van ter zijde bij tijdvuur te blijven oordeelen over het of van de baan, doch ook geeft het ons het middel in de hand, om de ware S. H. te leeren kennen bij waarnemingshoeken >300 °/00; bij kleinere waarnemingshoeken weet men althans, dat, W behoudens -g-, de opgemeten S. Hn. dezelfde zijn als die, welke een waarnemer, in het rooivlak in de /S'-lijn opgesteld, zou hebben opgemeten. Het is uit met de onzekerheid omtrent hetgeen men opmeet. Het nut van de bepaling der ware S. Hn. moge nog blijken uit het volgende. Ten einde Spn. in de waarnemingslijn te krijgen, zal de vuurleider na zijn eerste laag den afstand wijzigen, al of niet gepaard met T. wijziging. Om de zuiverste gegevens hier voor te krijgen, is het gewenscht, dat er geen An. in die eerste laag zijn. In bergterrein zal men er dus naar streven, die laag flink aan de zijde te houden, desnoods door opzettelijk 100 a 200 M. minder afstand te geven, dan met de gevonden gege vens overeenkomt. Deze laag, flink in de lucht, vormt nu een geschikte grondslag voor juiste correcties: eerst S. H. wijzi ging tot een S. H. 0 op de richtlijn, en bovendien zooveel af standvermeerdering als dan nog te geven over blijft om de scho ten in de waarnemingslijn te brengen. Men mag aannemen, dat de zijdelingsche richting niet zóó foutief is, dat na deze correcties de Spn. nog belangrijk onder of boven de niet horizontale waar nemingslijn zouden vallen. Op deze wijze wordt snel inschieten bevorderd, daar de schoten stelselmatig in de waarnemingslijn worden gebracht. e. De formule tg cpi tgasin p leert, dat voor a 90°, cpi =90° is en dat in het algemeen, bij groote a, cpi een belangrijke waarde kan krijgen afhankelijk overigens ook-van p 302

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 16