kend moeten worden, bij waarnemingsvlak II moet de terrein- hoekcorrectie worden meegenomen bij zijwaartsche verplaatsingen. Ten koste van deze geringe moeite heeft de vuurleider dan ook bereikt, dat hij onder alle omstandigheden weet, wat hij; ziet, ten opzichte waarvan hij waarneemt, en dat hij in staat is, rationeele correcties aan te brengen en het vuur stelsel matig tot een goed einde te brengen. 2. VERVOLG VERSLAG van de detacheering bij het Fransche Leger van den Majoor der Intendance van het Nederlandsch-Indische Leger J. A. LUIJMES. (Bijdrage van het Dep. v. Oorlog) 1 I. 2e Studiejaar van de „Ecole de l'Intendance" te Parijs. In het eerste gedeelte van het verslag werd een overzicht gegeven van de in het le studiejaar der „Ecole de l'lntendance" te Parijs behandelde vakken; in bijlage dezes is eene opsomming opgenomen van die behandeld in het 2e studiejaar. Tijdens dit studiejaar werd deelgenomen aan 2 oefeningen op de kaart te zamen met de leerlingen van de Hoogere Krijgsschool, terwijl 2 verplegingsoefeningen ter schriftelijke uitwerking werden uitgereikt, betrekking hebbende op den Intendance-dienst bij het Leger en het Legerkorps (voorstellen van den Chef van den ver plegingsdienst aan den bevelvoerenden generaal omtrent plaatsing van magazijnen, ter beschikkingstelling van transportmiddelen, aan te houden voorraden, regelingen bij het in ontvangst nemen van levensmiddelen, aanvragen van personeel, samenwerking met de verschillende bureaux van den Generalen Staf enz.). Bij de bespreking van de opdrachten door den betrokken leeraar werd gelegenheid gegeven, de voorgestelde maatregelen zoo noodig te verdedigen of nader uiteen te zetten. Van 10 22 Juli werd deelgenomen aan een stafoefeningsreis in het departement „Indre" en wel tusschen Chatillon sur Indre en Chateauroux. Deze reis vond plaats te zamen met eenige groepen officieren, leerlingen aan de Hoogere Krijgsschool, 's Morgens wer den de oefeningen in het terrein gehouden, hetzij gezamenlijk met genoemde officieren, hetzij afzonderlijk voor de Intendance-leer lingen (verkenning der locale hulpbronnen, het uitzoeken van een geschikt terrein voor een slachtcentrum, voor eene veldbakkerij enz., de verkenning van een station, hetwelk werd aangewezen voor een gare de ravitaillement, de maatregelen te nemen bij de distributie van levensmiddelen en goederen aan een station, de regeling van den opmarsch van troepentreinen e. d.). In de mid daguren werd het bureauwerk aan het stafkwartier van de groote Voor het eerste gedeelte zie 1. M. T. 1923 No. 10; ook dit „vervolg" is nagenoeg onverkort overgenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 21