van de kolonies (Cochinchina en Cambodja) van den zetel van het Gouvernement. De afzonderlijke Sous-lntendants in Cochinchina en Cambodja staan onder de bevelen van den Directeur te Saigon, terwijl de overige Sous-lntendants den Directeur der groep te Hanoi tot hun onmiddellijken chef hebben. De Intendance-dienst omvat, evenals in het moederland, alles wat betrekking heeft op soldijen, levensmiddelen, fourrages, kleeding, kampement, harnachement van de Cavalerie, transporten, reisdeclaraties, ordonnanceering, nachtligging, aanbestedingen enz. De bezoldiging der Europeesche officieren bedraagt 7| 10 a 8)10 meer dan die van de Fransche officieren in Europa; voor de Euro peesche soldaten bedraagt de soldij het dubbele van die der Fransche soldaten in het moederlandsche leger. De tarieven zijn vastgesteld in francs, behalve in China, waar de betaling plaats vindt in Chineesche dollars. In Indo-China wordt een deel van het traktement of de soldij in piasters uitgekeerd tegen een vasten koers en het restant in francs. De Indo-Chineesche begrooting neemt het verse ml tusschen den werkelijken en den vastgesteiden koers voor hare rekening. Bovendien hebben de Europeesche officieren, onderofficieren en soldaten aanspraak op verschillende indemniteiten (bijv. voor woning, gezins- en residentietoelage, representatiekosten enz.) Tusschen de verschillende wapens en diensten bestaat absolute gelijkheid van bezoldiging. De Europeesche militairen op maandelijksche bezoldiging (on derofficieren) hebben geen aanspraak op voeding. Zij, die eene dagelijksche soldij genieten, ontvangen of de vivres in natura, öf eene indemniteit, èf eene gedeeltelijke indemniteit en een gedeelte van het rantsoen in natura. De tegemoetkomingen worden voor de menagedeelnemers in een menagefonds gestort, dat onder beheer is gesteld van den Compagnies-Commandant. De inlandsche mili tairen van alle graden moeten in beginsel zelf in hunne voeding voorzien en ontvangen daarvoor eene dagelijksche tegemoetkoming, berekend naar de kosten van het rantsoen in de streek, waar zij gelegerd zijn. In enkele gevallen voeren zij menage, een en ander naar het oordeel van den Commandant supérieur. Evenals in het Fransche leger bestaan diverse fondsen voor alge meen onderhoud, harnachement en hoefbeslag, nachtligging en meubilair, kazerneering, verlichting en verwarming, welke fondsen door de Conseil d'administration worden beheerd. Daar het koloniale leger grootendeels uit vrijwilligers is samen gesteld, bestaat geen algemeen kleedingfonds, doch een soortgelijk systeem als kortelings in ons leger is ingevoerd, n. 1. verstrekking van een eerste uitrusting en toekenning van eene dagelijksche premie (de zg. masse individuelle). De stortingen en verstrekkingen worden geboekt in een kleedingboekje; het tegoed wordt den belanghebbende elk kwartaal uitgekeerd. 314

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 28