hebben op te treden. De artillerist heeft zich ook schiettechnisch voor te bereiden op de mogelijkheden, welke het terrein voor hem weglegt, en evenzeer als hij, al ware het alleen maar ter wille van de met kampongs bevlekte sawahterreinen, de waar neming van ter zijde zal moeten beheerschen, zal hij zich er terdege rekenschap van hebben te geven, welke verrassingen het heuvel- en bergterrein hem kan brengen. Verrassingen en zeer onaangename soms. Of zou het niet hoogst onaangenaam zijn, achteraf te bemerken, dat een vuur, afgegeven met G. K. met goede S. H. althans schijnbaar ten eenenmale verkeerd heeft gelegen, of dat ontwijfelbaar als waargenomen schoten toch aanzienlijk lagen; of dat men, met G. schietend, vruchteloos tracht, de schoten (van ter zijde waargenomen) in de waar- nemingslijn te krijgen En hoe moet het den vuurleider met te moede worden, wanneer hij in deze duisternis geen licht weet te brengen, en alles wat hij beproeft, averechtsche gevolgen heeft? Is het te verwonderen, wanneer hij ten slotte „de batterij de schuld geeft Overdrijving, zal men denken. Doch wie de projectielen bij het vuren tegen hellingen „uit wandelen heeft zien gaan zonder (althans schijnbaar) ook maar bij benadering naar de correcties te luisteren wie het heeft beleefd, dat een baan, die ontwijfelbaar goed was,werd verlegd, omdat de vuurleider haar als ontwij felbaar beoordeelde, wie springhoogten heeft zien meten en voor de vuurleiding gebruiken, terwijl de vuurleider met geen mogelijkheid in staat was te zeggen, ten opzichte waarvan die S. Hn. dan wel golden, zal een andere meening zijn toegedaan. In onze terreinen heeft het inschieten met tijdvuur steeds een voorname plaats ingenomen. Zelfs wanneer een schokvuur in de bedoeling lag, noopte de begroeiing dikwijls tot inschieten met tijdprojectielen. In vlakke terreinen gaan tijdvuren ons dan ook even goed af als Plusieurs motifs rendent séduisant l'emploi de 1 obus a balles. Malheureusement quelques autres, d' une grave yaleur pratique, prouvent que trop souvent il y a loin de la coupe aux levres JSn montagne, le tir fusant ne semble guère rémunérateur que dans deux éventualités b) Aux moyennes et petites distances, pour les calibres de 155 et 105, ouand sont disponibles de bons observatoires. Mais alors on se heurte a l'un des problemes de metier les plus ardus oueTon puisse rêver, et dont la solution logique reste encore a trouver L'observateur se trouve, par rapport d l'objectif, a une distance, a une altitude, dans un azimut profondément différents de ceux que réalise la batterie d'oü partent les projectiles. Par suite le plan d obser vation par rapport auquel il observe les éclatements coupe sous un angle éminemment variable le plan de site batterie-objectif dans lequeh doivent être amends lesdits eclatements. Comment faire Les artilleurs de montagne attendent toujours la réponse a cette question qu'ils ont posé avant lagmerre. 288

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 2