d. een of meer deskundigen, eveneens gekozen uit eene door het departementale comité opgestelde lijst. De commissie bevat zooveel deskundigen als er verscheidenheid is in de te ontvangen producten. De president en de leden dezer commissies worden allen benoemd door den Prefect Elke commissie bevat bovendien eenig ondergeschikt personeel beiast met de weging, belading der wagons enz., benevens, zoo mogelijk, eenige wielrijders. De t elangrijkste rol bij de ravitailleering is die van den Inten dance-officier. Hij maakt deel uit van de beide permanente departements-commissies, houdt den prefect steeds op de hoogte van alle belangrijke aangelegenheden in zake de approviandeering en doet hem dienaangaande de noodige voorstellen enz. De wijzen van exploitatie der hulpbronnen zijn: A. langs minnelijken weg, B. door middel van requisite. Bij eerstgenoemde methode onderscheidt men: le. Aankoop tegen contante betaling en tegen vooraf vastgestelde prijzen. Deze prijzen worden in het begin der mobilisatie door de departementale comités voorgesteld en door den Minister vast gesteld. De prijs wordt dadelijk door den ontvanger betaald op vertoon van een door den secretaris der commissie van ontvangst afgegeven bon. 2e. Overeenkomsten gesloten door de met de ravitailleering belaste autoriteiten (prefecten of Intendance-officieren). 3. Aankoopen door tusschenkomst van een commissionnair. Requisitie wordt slechts toegepast, indien aanschaffing op een der vorenaangegeven wijzen niet mogelijk is. Het recht van requisitie bezit de militaire autoriteit, zoomede de president van de commissie van ontvangst, als gedelegeerde van den Comman dant van het Legerkorps. Men onderscheidt, wat de voorbereiding betreft: a. de algemeene voorbereiding (studie en voorbereiding van de benutting der hulpbronnen) en b. de onmiddellijke voorbereiding (bepaling van het benoodig- de en verwezenlijking der contingenten). De algemeene voorbereiding berust bij den Minister in zooverre het betreft de hulpbronnen van het buitenland en bij de departemen tale comités voor de hulpbronnen van het nationale grondgebied. De basis voor deze voorbereiding wordt gevormd door de statistiek der hulpbronnen, welke, voor zoover de uit het buitenland te betrekken artikelen betreft, slechts globale gegevens kan bevat ten. Deze statistieken worden aangehouden aan het Departement van Oorlog door middel van de door bevoegde administratiën ingediende gegevens. Ten einde de benoodigdheden uit het nationaal grondgebied bij een te kunnen brengen, dient men te weten in welke streken de 318

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 32