gewenschte levensmiddelen zijn te vinden en in welke hoeveel heden. Deze statistiek moet zoo juist zijn, dat daarop met vol vertrouwen een gedetailleerd programma van aankoop of requisitie kan worden gebaseerd voor de behoeften gedurende de eerste periode van den oorlog en welke behoeften van te voren met juist heid kunnen worden berekend. Aangezien de tijd van het jaar, waarop de eventueele vijandelijkheden zullen aanvangen, niet te voorzien is, moeten, wil het programma voor alle gevallen bruik baar zijn, de aan te vragen contingenten tot grondslag hebben de schatting van hoeveelheden, waarvan het bestaan ten allen tijde, is verzekerd, Deze schatting nu vond vóór den oorlog plaats naar de statistiek der minimum voorraden. Wanneer men n. 1. de beschikbare voor raad voor de volgende maand wenschte te weten, bediende men zich van eene formule: A (bestaande voorraad) -j- P (productie) -j- I (import in het departement) E (export uit idem) C ^(consumptie) T (transformatie bijv. van graan in meel) A'. De ondervinding, tijdens den oorlog opgedaan, heeft evenwel geleerd, dat deze methode de meest onzekere uitkomsten gaf. De factoren A, P, I en E kunnen nog met eenige juistheid worden vastgesteld, C en T daarentegen niet. Men heeft deze methode dus moeten verlaten en gaat thans te werk als volgt: In tijd van oorlog doet de Minister van Landbouw zich- omtrent de hulpbronnen van het nationaal grondgebied inlichten door de directeuren van den landbouwkundigen dienst in de depar tementen, de landbouwleeraren enz. en, naar de van militaire zijde ontvangen gegevens omtrent het benoodigde, wijst hij de depar tementen aan, waaraan de voorraden kunnen worden onttrokken. In tijd van vrede ontvangt het Departement van Oorlog maandeiijks 2 statistieken betreffende het graan, het meel, de haver, het stroo, het hooi, het vee en eventueel elk ander nader aan te- duiden voedingsmiddel: a. van de commercieele voorraden, welke worden aangetroffen in de douane-entrepots, de landspakhuizen en bij de groothan delaren (samengesteld door de departements-comités) b. van de in- en uitgevoerde voorraden (samengesteld door den dienst der Douane, der Spoorwegen en der Scheepvaart). Deze statistieken kunnen met eene vrij groote mate van nauw keurigheid worden samengesteld, uitgezonderd die der groothan delaren, die vaak, uit vrees voor requisitie, hoogere bedrijfsbelasting enz., minder nauwkeurige gegevens verstrekken. Voor het hier- vorenomschreven doel vullen zij staten in, welke hun worden verstrekt door den burgemeester hunner gemeente. De gegevens worden per „circonscription de groupement" getotaliseerd en per departement samengevat. Om over zooveel mogelijk nauwkeurige gegevens te beschikken, neemt men, voor wat de voorraden in de douane-entrepots en de landspakhuizen betreft, de laagste cijfers 319

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 33