kriigbaar is, vormt de convooien, doet ze op den daarvoor vast- gestelden tijd vertrekken, en verdeelt het door den geleider van het convooi naderhand medegebrachte bedrag (d. w. z. na aflevering der levensmiddelen op het centrum van ontvangst) onder zijne De ontvangst der levensmiddelen heeft in het centrum plaats, zoo mogelijk aan het station. Daar worden de geleverde voorraden gekeurd naar kwaliteit en kwantiteit, en voorts, op de aangegeven data verzonden, nadat door den secretaris daarvoor de benoodigde bescheiden zijn opgemaakt. De commissie dient, met het oog op die verzending, er voor zorg te dragen, dat het benoodigd aantal wagons tijdig bij de spoorwegautoriteiten wordt aangevraagd. Het hooi wordt gewoonlijk niet dadelijk naar de stations inagasins verzonden, doch eerst naar de hooipersen, welke tijdens den oorlog op oordeelkundig gekozen punten in het binnenland waren op gesteld. Aan het Departement van Oorlog bestaat eene bepaalde afdee- ling welke de aangelegenheden betreffende de ravitailleering be handelt In tijd van vrede worden daar de statistieken verwerkt en in oorlogstijd de uitvoeringsmaatregelen voorbereid, welke den Minister ter goedkeuring dienen te worden voorgelegd. De Inten dant-generaal, chef van den levensmiddelendienst, is het hoofd van deze afdeeling. In vredestijd worden besprekingen gehouden met de presidenten der commissiën van ontvangst op door den Minister van Oorlog aan te geven data en plaatsen. De met de ravitailleering belaste Intendance-officier geeft daarbij de noodige inlichtingen van het geen in tijd van mobilisatie behoort te geschieden, om een vlot verloop in de hand te werken. De ravitailleeringsdienst inAlgeriëenTuni s heeft ten doel. a. in de behoeften te voorzien van het leger in Afrika en van de vestingen in Algerië en Tunis (garnizoen en burgerbevolking); b. voor zooveel mogelijk bij te dragen tot de proviandeering van het moederland in tijd van algemeene mobilisatie. In beginsel is het ravitailleeringssysteem gekopieerd naar dat in Frankrijk toepasselijk; er bestaan enkele verschillen, waarvan de voornaamste zullen worden medegedeeld. Algerië. De dienst omvat, evenals in Frankrijk, de volgende permanente organen: le. de autoriteiten belast met de ravitailleering, 2e. de afdeelings-comités, 3e. de commissies van ontvangst. De prefecten komen niet voor onder de met de ravitailleering belaste autoriteiten, doch deze is toevertrouwd: in de vestingen aan de Gouverneurs en de daar geplaatste functionarissen der Intendance, en voor het gebied daarbuiten aan den Sous-Intendant, belast met den dienst der levensmiddelen in elke administratieve 322

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 36