presidium van den Secretaris-Generaal van het Gouvernement, belast met de algemeene voorbereiding, eene gelijke taak dus als in Algerië aan de afdeelings-comités is toegekend. Ook hier stelt de generaal, Commandant van het 19e Legerkorps, het algemeen ravitailleeringsplan van Tunesië vast, daarbij rekening houdend met de speciale behoeften van het moederland naar de opgave van den Minister van Oorlog. Hij stelt voorts een „tableau de notification" samen, dat wordt ter kennis gebracht van den Resident—generaal, die weer wijzigingen kan provoceeren voor de behoeften van de burgerbevolking. In Tunis is het oude landsbestuur gehandhaafd, d.w.z. het stelsel der caïds en cheiks. Daarnaast bestaan civiele controleurs, als vertegenwoordigers van den resident-generaal, die tot opdracht hebben de inlandsche bestuurshoofden voor te lichten, te contro leeren en te surveilleeren. Deze civiele controleurs nu vormen bij het ravitailleeringssysteem de schakel tusschen de militaire ad ministratie en de landsbevolking, door de verwezenlijking der con tingenten, welke in oorlogstijd zullen worden gevraagd. Voorts zijn zij belast met de functie van president van de commissie van ontvangst, terwijl de dossiers voor de gemeenten door hunne tus- schenkomst naar de plaats van bestemming worden gezonden. Zij voegen daaraan toe alle noodig geachte raadgevingen, om de inlandsche bestuurders goed de te nemen maatregelen te doen begrijpen. De prijzen voor aankoop „a caisse ouverte" worden vastgesteld door den Resident-generaal, op voorstel van eene te Tunis inge stelde centrale commissie van requisitie. Ik heb vermeend deze materie wat uitgebreid te moeten behan delen, in de eerste plaats omdat zij uit een Intendance-oogpunt van belang is te achten, en voorts om, zoo noodig, belangstelling op te wekken voor deze hoogst belangrijke aangelegenheid. Voor zoover mij bekend is, bestaat eene dergelijke organisatie in Indië nog niet dan we' in minder volmaakten toestand, en het wil mij voorkomen, dat eene systematische exploitatie der hulpbronnen in oorlogstijd het eenige middel zal zijn om het leger en de burgerbevolking het hun toekomende v. z. m. te kunnen verstrekken. Wil men daartoe echter geraken, dan is eene behoorlijke voorbereiding in vredestijd onmisbaar. Het Fransche stelsel is naar de eischen van den oorlog gewijzigd en heeft uitmuntende resultaten opgeleverd. Wel kan het niet geheel als basis dienen voor een eventueel in Nederlandsch-Indië in te voeren ravitailleeringsysteem, doch in elk geval komen daarin gedeelten voor, welke ons mogelijk van nut kunnen zijn. 324

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 38