Systeem van wetgeving; centrale en plaatselijke organisatie;, geldelijk beheer en begrooting in de verschillende koloniën; i) algemeene denkbeelden omtrent de organisatie en de administratie der koloniale troepen; recruteering; personeel van den Intendance- dienst; organisatie en werkwijze van dien dienst in Frankrijk en de koloniën; bevoegdheden van de koloniale Intendance; ordon- nanceering en vereffening der uitgaven; soldijen, indemniteiten en premies; korpsadministratie; onderhoudsfondsen; kleedingstelsel; materieel; voeding enz. Deze lessen waren alleen verplichtend voor de Fransche kolo niale officieren, doch op mijn verzoek werd goedgevonden, dat ik ze bijwoonde. Fabrication des viandes de conserve. 1 con férence. Voedingswaarde, vervaardiging, ontvangst en opschuring van vleeschconserven. Chemins de fer. 6 conférences. Algeme°ne beginselen van het spoorwegwezen in den Staat; administratief beheer; staats- en particuliere exploitatie; techni sche en commercieele exploitatie; wettelijk en juridisch karakter der tarieven; tarieven toepasselijk op de Fransche lijnen; verant woordelijkheid van den overvoerder; geldelijk beheer; organisatie van de staatslijnen en de particuliere lijnen; controle; invloed van den oorlog op het Fransche spoorwegwezen. Les changes. 4 conférences. Algemeene beginselen betreffende den internationalen geldhan del; verschillende wijzen van regeling der buitenlandsche schulden; rol der banken bij wisseltransacties; mechanisme van de vereffening der schulden; wissels; arbitrage; muntstandaards; koersverschil len; internationaal evenwicht der waarden; karakter van het krediet; binnen- en buitenlandsche leeningen; handels- en bank krediet; geldspeculatie. Les banques. 4 conférences. Algemeene beginselen met betrekking tot het bankkrediet en de bankinstellingen; verschillende soorten van bankinstellingen; betrekking der banken met de kapitalisten; bankdeposito, rekening courant en chèquesysteem; betrekking der banken met de zaken wereld; escompteeren en accepteeren van wissels; betrekking tus- schen de bank en den Staat enz. Bourse des valeurs et des marchandises. 4 conférences. Algiers, Tunis en Marokko worden niet onder de koloniën gerekend, waar door het Fransche koloniale leger dienst wordt gedaan. Wel worden daar koloniale troepen aangetroffen, doch deze dienen feitelijk ter ver sterking van het Fransche leger (armée métropolitaine). Algiers ressorteert dan ook niet onder den Minister van Koloniën, doch onder dien van Binnenlandsche zaken; de protectoraten Tunis en Marokko ressorteeren onder den Minister van Buitenlandsche zaken. 326

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 40