Effectenbeurs; nut en organisatie der beursen; wisselagenten; officieele noteeringen; organisatie van de Parijsche beurs; beurs- operaties; prolongaties; handelsbeurs; makelaars enz. Les Sociétés commerciales. 6 conférences. Economische rol der vennootschappen; voornaamste typen van vennootschappen; naamlooze en commanditaire vennootschappen en compagnieschap; bevoegdheden en samenstelling van het be stuur; statuten, aandeelhouders, maatschappelijk kapitaal enz.; vennootschappen in het buitenland; coöperatieve vereenigingen. Navigation maritime et transit. 3 conférences. Aigemeene beginselen omtrent de zeevaart; het bevrachten van schepen; cognossementen, chertepartij; reeders; makelaars; zee schade; verzekeringen; Lloydsregister, Bureau Veritas enz. Codes commerciales. 1 conférence. Handelsnoteeringen van verschillende producten (graan, haver, suiker, leder, katoen, koffie en hout). Douane. 1 conférence. Methoaen van taxatie; declaratiën; oorsprong der koopwaren; douaneverordeningen; entrepots; doorvoer; statistieken enz. Répression des fraudes. 4 conférences. De maatregelen in het algemeen genomen om vervalschingen van voedingsmiddelen te voorkomen en in het bijzonder die, voor komende in de Fransche wetgeving tegen het vervalschen van wijnen, bieren, alcoholische dranken, meel en andere voedings middelen. Les pensions militaire s. 4 conférences. Geschiedenis van de tot standkoming der pensioenwetten; de gevallen rechtgevende op pensioen of eene gratificatie, verschillen tusschen de wetten van 1831 en 1919, organen belast met de pensioenaangelegenheden enz. Etat-Major. 10 conférences te zamen met de leerlingen van de „Ecole supérieure de Guerre". De organen van het Leger (samenstelling en inrichting van den Generalen Staf, spoorwegen, automobieltransporten, Geneeskun dige en Intendance-dienst enz.) en het belang van automobielen in den modernen oorlog. Paardrijden. 1 uur per week. Aan de Fransche officieren werden nog een tiental lessen gegeven in de mobilisatie, welke conférences echter, zooals vanzelf spreekt, niet toegankelijk waren voor de officieren van vreemde legers. 327

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 41