materieel te zijner beschikking, geen dag levensmiddelen, zoodat een richtige functionneering van den etappendienst uit een ver- plegingsoogpunt een allereerste vereischte is De verantwoorde lijkheid van den intendant als adviseur van den troepencom mandant is daarentegen gestegen, nu meer nog dan vroeger vooruitzien de boodschap is, zoodat de vrees gewettigd is, dat het noodrantsoen een grooter rol zal gaan spelen dan tot dusver het geval was. Het ligt allerminst in de bedoeling, met het vorenstaande wantrouwen uit te spreken in de werking van het E. en V. Wel ben ik overtuigd dat, gelet op onze weinige en voor zwaar vervoer slecht berekende smalle wegen en onze kwetsbare spoor wegverbindingen, het vooruitschuiven van voorraden geen uit zonderingstoestand, doch regel zal zijn. 3. Waar komen de voorraden vandaan voor de verpleging van het veldleger? Op de keper beschouwd is de verpleging van een leger, tot welke sterkte men dit in oorlogstijd ook moge opvoeren, op een eiland als Java, te midden van een millioenen bevolking, niet zoo'n zwaarwichtig vraagstuk. De moeilijkheid ligt eerder elders en wel in de voedselvoorziening van de be volking. En al moge door den vorigen Directeur van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn erkend, dat Java, ingeval van isolatie, zich zelf zal kunnen bedruipen, een ongetwijfeld bemoedigend perspectief, dan nog zal de distributie van de be schikbare levensmiddelen een nauwgezette studie in vredestijd noodzakelijk maken. Ook het leger zal voor zijn behoeften op het orgaan, met die distributie belast, zijn aangewezen. Van het wegvoeren of in bezit nemen van voorraden op eigen gezag, zal geen sprake mogen zijn, anders dan uit oorlogsnoodzaak. We nemen uiteraard aan, dat bij de verdeeling van de voor raden levensmiddelen aan het Leger prioriteitsrechten zullen worden toegekend. 4. Vervoer van de voorraden naar den troep. De Hoofd intendant stelt de voorraden ter beschikking van het E. en V.- wezen, aan welk adres alle aanvragen worden gericht. Voor onderwerpelijke oefening is aangenomen, dat te Bandoeng de regelingsafdeeling is gevestigd van de Etappeninspectie Bandoeng richting Soemedang. De opvoer heeft plaats per auto totdat de spoorlijn Bandoeng—Tandjong Sari vrij zal zijn van troepenvervoer; daarna wordt tot Tandjong Sari van den spoorweg gebruik gemaakt, terwijl het verdere vervoer naar den troep, van Tandjong-Sari, af eveneens per auto geschiedt 5. Bepaling van het rantsoen. Indiening van aanvragen. De in 1919 benoemde commissie tot algeheele herziening van het Treinwezen had tot opdracht te overwegen in hoeverre inkrimping van de troepen- en algemeene treinen mogelijk was: 332

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 46