a. door vermindering en vereenvoudiging van de mede te- voeren voorraden b. door overbrenging van thans in den troepentrein medege voerde voorraden naar den algemeenen- of etappentrein c. door vervanging van door paarden getrokken voertuigen door automobiele transportmiddelen d. door overbrenging van auto-formaties van den algemeenen trein naar den etappendienst. In het door deze commissie ontworpen tarief No. 20 is als beginsel aangenomen om alle militairen, w. o. de officieren, van landswege te voeden ook de tot het Leger behoorende personen als bedienden, gestraften, enz. terwijl aan Inlandsche militaren, enz. eveneens brood, boter en ontbijtartikelen worden verstrekt. Voorts werden 4 rantsoenen vastgesteld, waarvan rantsoen I, het zgn. operatierantsoen, voor allen gelijk is, terwijl de overige rantsoenen beoogen het brengen van afwisseling in de voeding door verstrekking volgens rantsoen 11 van volksspijs met gehakt aan Eur. gehakt aan Inl. rantsoen III van boonen en spek aan Eur. gedroogde visch aan Inl. rantsoen IV van erwten en spek aan Eur. „In beginsel heeft dagelijksche aanvoer plaats van alles, waar- „van het verbruik een regelmatig karakter heeft. Deze aanvoer „geschiedt zonder aanvraag en in de voor de bekende sterkte „berekende hoeveelheden". 3 R.A. A.). „De overige aan- en afvoer geschiedt als regel na aanvraag „van de betrokken gezaghebbenden". 4 R. A. A.). „De A. B. van de troepenmacht in het gebied van de etap- „peninspectie bepaalt, gehoord den Et. Inspecteur (c. q. Et. In tendant), welk rantsoen zal worden verstrekt. Is overleg met den „Et. Inspecteur niet mogelijk, dan bepaalt laatstgenoemde (c. q. de „Et. Int.) welk rantsoen wordt aangevoerd" 58 R. A. A.) De Div. of Det. Int. geeft dagelijks de totale verplegingssterkte op aan den Et. Insp. c. q. Et. Int. 58 R. A.A.). De intendant kan deze gegevens natuurlijk verkrijgen bij het hoofd van den Staf. Praktischer lijkt het mij echter wanneer deze gegevens voor den volgenden dag door de verplegingsofficieren op het uur van fourageeren aan den betrokken intendant worden verstrekt, die de opgaven op een geschikt moment bij den staf kan contro leeren. De bemoeienis van den compagniescommandant met de aan vraag van levensmiddelen, enz. beperkt zich aldus tot het indienen van een sterkte-opgave. Voor den intendant eveneens. „Het niet ontvangen van aanvragen van de troepen ontslaat den Et. insp. (c. q. Et. Int.) niet van de zorg voor den geregelden opvoer van verplegingsbehoeften". 67 R. A. A.) 332

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 47