auto's. Aldus bereikt men dat een splitsing van den transport trein op eenvoudige wijze kan tot stand komen. 8. Het fourageeren. Er bestaat de neiging om de hoofdver- strekkingsplaats uit te schakelen. „De zgn. hoofdverstrekkings- „plaatsen zijn een overbodige en voor de rust zelfs schadelijke „tusschenschakel, die slechts noodeloos op- en afladen en vervoeren „te weeg brengen" lees ik ergens. Het is mij niet moeilijk de „rust" daargelaten het tegenovergestelde aan te toonen. En wanneer ik niettemin de aanwijzing van meerdere (hoofd) verstrekkingsplaatsen bepleit, dan vindt zulks zijn oorzaak in de groote verbanden, waarbij verstrekking vanuit één punt nu een maal niet meer uitvoerbaar zal blijken. De afstanden voor de fourageerende afdeelingen worden te groot; de opeenhooping van voertuigen zoodanig, dat een aparte organisatie noodig zou worden om een chaos te voorkomentenslotte vindt men geen plaatsen waar de distributie „in grooten stijl" kan plaats hebben. Het doel zal moeten zijn zoo vroegtijdig mogelijk te fourageeren, waartoe de verplegingsofficieren met de beschikbare treinkarren zorg dragen tijdig op het aangewezen punt beschikbaar te zijn. Bij het fourageeren zijn de enkele manschappen, ingedeeld bij den B. T., behulpzaam. Ook het bij den autotrein behoorende, daarvoor speciaal aangewezen, personeel van het E. en V. (R. A. A. 47). Van Bandoeng gerekend bedragen de afstanden tot Tandjong- Sari 26 K. M., Soemedang 42 K. M., Tjimalaka 45'/2 K. M., Legok 5272 KM. Een maximum snelheid aannemende van 20 K. M. per uur en voor het fourageeren rekenende op een duur van 3 uur, doet een auto-trein over deze afstanden heen en terug van 2 X 1 3 5 uur tot 2X3 3 9 uur. In Legok is dus vrijwel het punt bereikt, waarop het voor een autotrein mogelijk is op één dag heen en terug te gaan. Over den tijdduur voor het fourageeren benoodigd valt te twisten. Schrijver dezes stelt het voor een divisie op 3 uur, Dit cijfer moge wat hoog zijn voor het geval, dat van den grooten Ook voor marcheerende troepen zij de gang van zakende bagagetreinen fourageeren in den loop van den morgen, na afmarsch van de troepen, uit de etappentreinen; na aankomst der troepen in het bivak (kantonnement) rukken de bagagetreinen op naar hun onderdeelen, leveren een dag levensmiddelen af en blijven, indien de tactische toestand het gedoogt, bij het onderdeel, waartoe zij behooren. Den volgenden dag verzamelen de B. Tn. na den afmarsch der troepen, fourageeren en marcheeren met gevulde voertuigen verder achter de colonne. Op deze wijze voorkomt men het fourageeren na aankomst van de bagagetreinen in het bivak, een wijze van handelen welke boven de krachten van personeel en dieren dier treinen zal blijken uit te gaan. Doch een vereischte van de methode is, dat de B. Tn. over voldoende voertuigen beschikken om voor een dag levensmiddelen te kunnen laden. De voor levensmiddelen enz. bestemde voertuigen mogen niet tevens een andere bestemming hebben (b. v. offi ciersbagage). 337

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 51