transporttrein (zware vrachtwagens) in eens aan de troepen kan worden gedistribueerd, wanneer daarentegen een tusschenschakel noodig wordt en dus eerst op bakauto's moet worden overgela den, acht ik het eer aan den lagen kant. Dit cijfer zou in de praktijk op zijn waarde moeten worden getoetst, hetgeen nog tot de vrome wenschen behoort. Men onderschatte echter de moeilijkheden, verbonden aan het fourageeren van troepen in groote verbanden, niet. Meerdere officieren hebben in dit opzicht leering kunnen trekken uit hetgeen zij tijdens de mobilisatie jaren in Nederland mochten meemakende wegen, de hulpmidde len en plaatselijke toestanden hier te lande zijn daarmede echter niet te vergelijken. Ten slotte kan de aanvoer des nachts geschieden, aan welk kunststukje door mij in onze terreinen weinig waarde wordt toe gekend. 's Nachts fourageeren op groote schaal acht ik na genoeg uitgesloten. 9. Personeel toegevoegd aan den Intendant. Zijn mijn inlich tingen juist, dan ligt het in de bedoeling, bij den Divisie-staf een hoofdofficier en een kapitein der intendance in te deelen met een zeer bescheiden verplegingstroep en enkele bakauto's, om althans den Divisie-intendant niet volslagen hulpeloos te makenDe practijk zal de mogelijke onvolmaakt heden van deze regelingen wel spoedig aan het licht brengen en daarmede het vraagstuk of de intendant al dan niet over eenigen voorraad en meerder personeel moet beschikken in enkele dagen oplossen, waarover nu heel wat te theoretiseeren valt. Zoodra de Divisie-intendant bericht krijgt van de vorming van het det. Tjempaka, waarvoor hij zijn kapitein-intendant moet afstaan, wordt aan den Divisie-commandant in overweging gegeven door tusschenkomst van den D. E. V. 18 R. A. A.) telegrafisch 2 officieren te verzoeken om aan den Divisie-en Detachements-intendant te worden toegevoegd, alsmede eenig personeel voor laatstgenoemde. 10. Verpleging van de le Divisie in den nacht van 31 Augustus op 1 September en op 1 September. Ik wil aannemen, dat deze nachtelijke manoeuvre zoo tijdig is voorzien, dat aan den intendant de gelegenheid is geboden bij het fourageeren op den 31 en een extra-rantsoen te verstrekken voor dien nachtmarsch, bijv. in den vorm van een blik nasi goreng per man. Mocht zulks niet het geval zijn, dan zou slechts het nood rantsoen kunnen worden aangesproken. Als voorloopig punt van bestemming op den len September is aan den etappen-autotrein Soemedang aangewezen. Op verzoek van den Intendant is in het om 7.30 v. m. uitgegeven legerings bevel van de le Divisie opgenomen, dat om 10 uur v. m. zal worden gefourageerd te: 338

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 52