345 6. TOELATINGSEXAMEN HOOGERE KRIJGSSCHOOL 1924. TACTIEK. VRAAG 1. (1 uur). Kaartblad Preanger III. Schaal 1:50.000. Algemeen denkbeeld. De voorhoede van een Zuidpartij heeft zich vastgezet op den heuvelrug Pr. Koentoel (G 6) Tjisalak 2 (G 6) alsook het bedekte terrein bij Palasari (F G 6) bezet. Het heuvelcomplex Pr. Gede (G 5) is in handen van den vijand. De Cavalerie van Zuid werd door geweervuur uit de omgeving van Pr. Tjiboentoe (H 5) teruggewezen en week in Oostel. richting uit. Bijzondere oorlogstoestand Zuid. Een zich bij Sindangsari 1 (H 6) bevindend Regt. Inf. a 3 bat. 1 Mitr. Comp. (a 6 st.) krijgt de opdracht zich achtereenvolgens meester te maken van den Pr. Tjiboentoe (H 5) en den Pr. Lamé (H 5). GEVRAAGD: Waarheen en in welke formatie (in hoofdlijnen) zal het Regt. zich verplaatsen om aan de opdracht te voldoen? Van waaruit zou de door U gedachte aanval op Pr. Tjiboentoe met Berg-Art. doeltreffend kunnen worden gesteund? N. B. De sawah's zijn droog. De riviertjes zijn geen ernstige hindernissen. VRAAG 2. (l'/2iiur). Kaarten Preanger-Regentschappen bladen III en V (1 50.000). Algemeen denkbeeld. Een roode Divisie, komende uit Z. richting, heeft in den namiddag van den 7den Maart 1924 bivak betrokken te Tjibeber (bl. Ill G 9) en omge ving. Een blauwe troepenmacht, marcheerende in W. richting, passeerde dienzelfden dag om 12 u. 's middags met haar voorste Inf. afdn. de brug over de Tji Taroem (bl. V; ±2x/2 K M. W. van Radjamandala). Bijzondere oorlogstoestand Rood. De Div. heeft opdracht Tjiandjoer te bezetten en rukt den 8sten Maart in 2 colonnes van Tjibeber op. De R. colonne (samenstelling zie hieronder) zal marcheeren over Pasirmoending 1 (H 7) Sindangsari 1 (H 6) Sindang sari 4 (16) Pr. Tjiboentoe (H 5)— Maleber 1 (1 3); de rest der Divisie volgt ter zelfde hoogte den rijweg over Tjilakoe 1 (G 6). Een Cav. verkenningsdet. verkent via Tjiandjoer in O. richting, met waarneming van den weg Sindangsari 1 (H 6) Panjoesoehan 1 (I 5) Tjirandjang (Blad V). Om 8.45 v., als de Comdt. der R. colonne, die zich bij zijn voorhoede- comdt bevindt, den Z. rand van kg. Sindangsari 4 (I 6) heeft bereikt, ontvangt hij bericht van de verkennende cavalerie, dat om 8 u. v. een colonne vij. Inf. werd waargenomen, welke uit N. richting naderde met het hoofd ter hoogte van T 313.0 (L 4) De Div. Cdt. bevindt zich bij de L. colonne. GEVRAAGD: le. De marschorde der R. col. om 8.45 v. 2e. Welk besluit neemt de comdt. der R. col. n. a. van het pas ontvangen bericht? 3e. Welke maatregelen (in hoofdlijnen) vloeien uit dat besluit voort? (geen bevelen). 4e. Welke zijn de beweegredenen tot het besluit? (Kort, bondig, zakelijk). N. B. De sawahs zijn begaanbaar. De Tji Sokan is ondoorwaadbaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 59