352 'De eerstgenoemde zal dus laatstgenoemde tijdig kunnen waarschuwen en inlichten. Maar daarvoor is een goede en voortdurende verbinding noodig. De bevelen moeten dus het noodige bevatten om deze verbinding te verzekeren. Ook moet er verbinding zijn tusschen den Div. Cdt. en de vliegtuigen. De herkenning wordt verzekerd door gekleurde vuren en lappen. Verder is noodig een stel afgesproken teekens voor de eenvou digste kennisgevingen. Hieronder treffen we er een aan omtrent het on klaar raken van de d t. De schrijver merkt omtrent de draadlooze op, dat de berichten noodzakelijkerwijze in code moeten worden geseind, hetgeen zijns inziens bezwarend is voor de vliegtuigen, zoodat dikwijls met meer succes gebruik zal kunnen worden gemaakt van geschreven berichten in berichtkokers, die bovendien nog het voordeel hebben, dat er een schets bij gedaan kan worden. Ten slotte deelt hij mede van welke middelen de verkenningsdetachementen z.i. moeten zijn voorzien om een goede verbinding te waarborgen. Voor de bereden heeren is van belang het artikel over „Le saut d'obstacles", hetwelk voorzien is van een groot aantal fotografische opnamen, welke het artikel ten zeerste verduidelijken. Deze kinomatografische opnamen geven een uitstekend denkbeeld van de verschillende fazen van een sprong. Revue d'Infanterie. Februarie. Als eerste artikel vinden we de beschrij ving van een gevechtsepisode uit den Yser. Het geeft een duidelijke beschrijving van het gevecht van een bataljon onder zeer moeilijke omstan digheden. Er valt uit te leeren, zooals de schrijver zegt, dat er geen opdrachten bestaan die a priori onuitvoerbaar zouden zijn. Het hier behandelde bataljon stond inderdaad voor een opdracht, die onoplosbaar scheen, en toch werd ze uitgevoerd; „d'une manière artistique" zooals de schrijver zich uitdrukt. Belangstelling verdient ook het vervolg van het artikel „Colonnes dans le Levant". Revue Militaire Franfaise. Februari. Het artikel over „Stratégie des transports et des ravitaillements" wordt in dit nummer voortgezet. Thans wordt in hoofdzaak de spoorweg als orgaan voor de verpleging behandeld. De geweldige rol, ook in Frankrijk door de spoorwegen gespeeld, komt hierin wederom zeer duidelijk uit. Verder noemen we het belangrijke artikel over „Evolution des idéés sur l'emploi de l'artillerie pendant la guerre". Als basis voor deze beschou wingen is genomen de uitspraak over de belangrijkheid van het vuur, zooals deze voorkomt in de Instruction provisoire sur l'emploi tactique des grandes unités: „Le feu est le facteur prépondérant du combat. L'atta- que est le feu qui avance, la defense est le feu qui arrête". Hoezeer hier de materieele factoren op den voorgrond worden gezet, blijkt wel uit het feit, dat de schrijver aangeeft, hoe in 1914 een bataljon van 850 man in 5 minuten 1170 K. G. projectielgewicht op den vijand kon brengen, terwijl bij de huidige bewapening door een bataljon van 450 man niet minder dan 4000 K. G. op den tegenstander kan worden uit gestort. Per man dus meer dan zeven keer zooveel. Het is inderdaad veel. Maar niettegenstaande die toename is toch „l'artillerie par excellence l'arme du feu". Hij geeft cijfers over de verliezen, door artillerie en geweerprojectielen teweeg gebracht (mitrs inbegrepen). Waren die in vorige oorlogen altijd in het voordeel van het geweer, in den laatsten oorlog is daarin verandering gekomen, zoodat de verhouding nu is 75 voor art. projectielen en 23 voor inf- projectielen. In hoeverre het feit, dat het grootendeels stellingoorlog was, in deze een rol speelt, wordt door den schrijver niet onder de oogen gezien. Merkwaardig echter is, dat in den Krimoorlog, die ook grootendeels vestingoorlog was, ook een voor dien tijd hoog cijfer (43 op het kanon komt. De schrijver gaat vervolgens de ontwikkeling van het gebruik van de artillerie gedurende de vier oorlogsjaren na. Bulletin Beige des Sciences Militaires. Februari. Het verslag over de krijgsverrichtingen van het Belgische leger wordt voortgezet. Het is

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 66