zij door 3 pelotons en 1 sectie mitrailleurs worden opgenomen. Het 9e jagers (gedeeltelijk) is Haelen binnengetrokken en bereikt den W.-ranü van het dorp. De Duitsche cavalerie begint nu te paard over de brug te gaan, die inmiddels zoo goed en zoo kwaad als dat gaat, in orde gemaakt wordt. Ten gevolge van het Belgische artillerievuur worden er in Haelen bloedige verliezen geleden; de voorste patrouilles en afdeelingen, die uit Haelen te paaid trachten te deboucheeren, worden overal door vuur afgewezen en gaan in den W.-rand afzitten tot het gevecht te voet. Omstreeks 11.45 v. m. doet een kleine afdeeling Duitsche Cav. een poging om bij Zelck over de Demer te komen; ze wordt echter door vuur afge wezen; de poging wordt hier niet meer herhaald. Inmiddels is het 1 uur n. m. geworden. De 3e Cav.-Brig. is er in geslaagd, om ten Z. van Haelen, bij Donck, met behulp van de pionier-afdeeling over de Gette te komen en rukt nu op tegen Velpen. De opstellingsplaats van de Belgische artillerie is ontdekt; evenzoo infanterie-bezetting op den weg naar Diest (was geen Infanterie, doch wielrijders; het feit, dat deze met het infanterie- geweer bewapend zijn, is vermoedelijk de reden, dat de Duitschers steeds over infanterie spreken). De Belgen aan den spoordijk bij Haelen zijn genoodzaakt terug te trekken en gaan langzaam terug op de hoeve Yzerbeek; de Duitschers nestelen zich nu aan den spoordijk. Reeds bij het begin van het gevecht heeft generaal de Witte bevel gegeven aan öy2 eskadron lansiers, om af te zitten en stelling- te nemen nabij Yzerbeek, terwijl 5 eskadrons guides opdracht krij gen om deze linie te verlengen tot aan de Velpe. De teruggetrokken bezetting van Haelen sluit bij deze troepen aan. De Duitsche artil lerie krijgt order om W. van Haelen in stelling te komen, waartoe de batterijen stuksgewijze door Haelen moeten gebracht worden. Om dit mogelijk te maken, krijgt het 17e regiment dragonders bevel op te rukken en de Belgische artillerie te nemen. Het 4e eskadron van het 18e Reg. dragonders is even te voren op verkenning in de richting Hontsum gezonden; het wordt echter met zware verliezen door vuur van alle zijden afgewezen. Het 17e regiment komt nu voorwaarts tot aan den N. W. uitgang van Haelen; hier worden de bevelen voor den aanval gegeven. Het 2e eskadron gaat vooraan, daarna het 3e eskadron met den regiments commandant; eerst moet de straatweg naar Diest worden gevolgd en in colonne met vieren gaat het in galop voorwaarts; onmidde!,,. komt men in zwaar geweer- en artillerievuur, men kan niet van den weg af in het terrein komen, het 2e eskadron stuit in front op een zware draadhindernis en wordt hier vrijwel vernietigd; het 3e eskadron maakt keert en gaat terug naar Haelen, waar de reg. commdt. de resten van zijn eskadrons laat afzitten en de uitgangen van Haelen laat bezetten. 364

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 10