De verliezen zijn: 8 officieren, 159 man en 165 paarden. De Duitsche artillerie is er echter in geslaagd om van stelling te veranderen en brengt de Belgische artillerie tot zwijgen. Generaal von Gamier acht thans het oogenblik gekomen om den weerstand van de Belgen te breken en geeft het 18e reg. dragonders last om de heuvels, Z. van Hontsum, te attakeeren. Het uitgangspunt voor dezen aanval is de Z. W. uitgang van Haelen, waaruit men in colonne met tweeën moet deboucheeren en onmiddellijk in hevig o-eweer- en mitrailleurvuur komt. Voorop rijdt het 4e eskadron, onmiddellijk gevolgd door het le, terwijl het 3e eskadron links achterwaarts geëchelonneerd ten aanval rijdt. Met zeer zware ver liezen komt men tot voorbij de eerste Belgische linie, doch stuit thans op een tweede linie, die in greppels en achter heggen en prikkeldraad in stelling ligt. Hierop loopt de aanval dood en wat er nog van het regiment over is, verzamelt zich op de marktplaats van Haelen. Verliezen: 6 officieren (waarbij reg. conrdt.), 138 man en lod paarden. No°' echter is het niet genoeg en thans krijgt de 3e Lav.-Bng. de opdracht de heuvels te chargeeren en de artillerie bij Hontsum te nemen. Deze brigade heeft inmiddels Velpen te voet genomen. De brigade-comdt laat opzitten, geeft de bevelen en voort gaat het weer. Eerst het 2e regiment kurassiers, gevolgd door het 9e ulanen in tweede linie. Nauwelijks is men buiten Velpen of men komt in zwaar geweer-, mitrailleur- en art.-vuur; de eerste Belgische linie wordt bereikt, doch verderop stuit men weer op andere troepen achter heggen, prikkeldraad, in greppels enz., en ook deze aanval loopt dood. Toch bereiken sommige ruiters nog de hoeve Yzerbeek. De resten van het 2e kurassiers verzamelen zich bij den Z. W. uitgang van Haelen, terwijl het 9e ulanen bij Donck verzamelt. Verliezen: 2e kurassiers: 6 officieren, 71 man en 270 paarden. 9e ulanen: 4 officieren, 100 man en 250 paarden. Het is thans 2 uur n. m. geworden. De machine-geweerafdeeling is nabij Velpen in stelling gekomen en met steun hiervan en van de eigen artillerie rukt de 4e Div. nu te voet op naar de hoeve Yzerbeek; deze wordt nu genomen. De Belgische linie loopt nu van: O.-rand bosch van Loxbergen over Loxbergen naar Hontsum. Liebroek is in handen van de Duitschers. Generaal von der Marwitz krijgt thans bericht van het oprukken van Belgische versterkingen (4e gemengde brigade) en geeft nu aan de 2e Cav.-Div. order om op te rukken naar Donck. De Belgische artillerie arriveert het eerst, om 3.45 n. nr., te Loxbergen en opent onmiddellijk het vuur op Velpen en op de vijandelijke artillerie bij Haelen. O in 4 uur arriveeren ook de eerste afdeelingen Belgische 365

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 11