oogenschijnlijk onoverschrijdbare terreindeelen door onverschrokken voorwaarts stormen toch overwonnen kunnen worden (p. 71). We derom een opvatting, die geheel afwijkt van hetgeen het Fr. regl. leert, waar b. v. staat d'I. II p. 415)La mitr. est 1 arme la plus efficace du combat défensif. Ses barrages sont infranchissables. De verdediger moet niet alleen den aanval door verrassend flankvuur ineen doen zakken, doch ook binnengedrongen afdee- lingen door omvattende tegenstooten weder terugdrijven. 6. Verrassing, is een tweede middel om een overmacht in getal te neutraliseeren, doordat het eveneens een groote nroreele uit werking heeft. Iedere gevechtshandeling moet daarom op verras sing gegrond zijn; zonder verrassing is tegenover het geweldige afstootende vermogen der moderne vuurwapenen een groot succes moeilijk te behalen (p. 75). Goede aanvoerders zijn vindingrijk in de keuze hunner middelen (p. 80). De verrassing werkt niet alleen gedurende het begin maar ook gedurende het geheele verloop van een gevecht, bij alle handelingen der zware en lichte wapens en der gew -groepen. Dit geldt zoowel voor den vuuroverval der mitr. en inf. batterijen, als voor den enkelen man, bij het vooruit stormen voor een sprong, bij stormaanval en tegenstoot (p. 77). De aanvaller is, door de geweldige uitwerking van goed opge bouwde verdedigingsmiddelen, gedwongen den verdediger door verrassing in het tijdig gebruik hiervan te verhinderen. Het benut ten van nacht en morgenschemering, natuurlijken of kunstmatigen nevel en regen kan bloedige verliezen besparen (p. 78). De ver dediger moet door voorposten, maskeering, omgroepeeringen en talrijke schijnstellingen zorgen, dat de aanvaller op plaatsen, waar hij veel vuur gelegd heeft en krachtigen weerstand verwacht, een luchtstoot doet en op andere plaatsen tegen verrassend optredende hinderlagen aanloopt (p. 82). Teneinde de geheimhouding te verzekeren, is het voor soldaten, die het ongeluk hebben in 's vijands handen te vallen, een eere plicht zich over niets uit te laten (p. 77). Aan welke nroreele pressie zij hierbij bloot staan, leert ons het hoofdstuk „Les pri- sonniers et les deserteurs" uit Culmann's bekend standaardwerk. 7. Verkenning, zegt, onder veel wat bij ons het „VVbehan delt, dat volledig inzicht van den'vijand slechts door het gevecht verkregen kan worden; dit mag daartoe niet geschuwd worden (p. 83). Persoonlijke verkenning door de aanvoerders is steeds van waarde; zij verhoogt het vertrouwen, dat de troep in hen stelt (p. 85). (De moreele factor, welken het regl. hier, zooals overal, voorop stelt). Bij alle staven, tot bij dien van den sectie- conrdt, moet tijdens het gevecht steeds een geschikt persoon met de onafgebroken waarneming door den veldkijker belast zijn; zelfs bij een in volle dekking liggende groep moet de groeps-comdt of een daarmede belast geschikt soldaat met den veldkijker blijven 384

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 30