één «Jdeeling van 3 batterijen rijdende-artillerie a 4 stukken, één compagnie pioniers-pontonniers op rijwielen. Totaal 2400 sabels, 450 wielrijders en 12 kanonnen. Op 11 Augustus komen verschillende berichten binnen, die het vermoeden wettigen, dat een overmachtige Duitsche cavalerie in opmarsch is naar Haelen en Diest. Op 12 Augustus bij het krieken van den dag worden Duitsche eskadrons gesignaleerd bij Ceviange (W. van Hasselt) en Herck la Ville. Het Belgisch opperbevel besluit nu om de cavalerie-divisie te versterken met de 4e gemeng de brigade (4 bataljons infanterie -f- 3 batterijen artillerie). Deze is gelegerd te Hauthem St. Marguerite (N. van Tienen) en ontvangt aldaar op 12 Augustus om 8 uur 30 v. m. het bevel, om zich zoo spoedig mogelijk te begeven naar Loxbergen en Cortenaeken en zich daar onder de bevelen te stellen van den commandant dei Cav.-Div. Generaal de Witte heeft hier inmiddels de volgende maatregelen genomen: te Diest: de conrp. pioniers-pontonniers. te Zelck: 1 eskadron lansiers en 2 pelotons wielrijders; brug vernield. te Haelen: 1 comp. wielrijders, 1 sectie mitrailleurs, later nog 2 pelotons wielrijders; brug over de Gette gereedgemaakt voor vernieling, te Geet-Betz: 1 eskadron guides; brug vernield, te Budingen: 1 eskadron guides; brug vernield, te Dries: 1 peloton wielrijders; brug vernield, elf eskadrons zijn in reserve in het dorp en bosch van Loxber gen en bij het kasteel van Blekkom. één batterij in stelling op een heuvel Z.-O. van Hontsum, de beide andere ten N. W. van dit dorp; één eskadron guides dekking artillerie. De wielrijders té Haelen bezetten gedeeltelijk het dorp op den O.-oever van de Gette, terwijl de rest met de mitrailleurs den W.-oever bezet. Het plan is om de Gette te verdedigen en daartoe de overgangen krachtig vast te houden, waarbij men naar den loop der gebeur tenissen de reserve zal inzetten. Om 7 uur 45 v. in. maakt generaal de Witte aan de troepen bekend, dat, indien de Duitschers erin zullen slagen uit Haelen te deboucheeren, hij door de lansiers den O. en Z.-W. rand van Loxbergen te voet zal laten verdedigen, terwijl de guides in dat geval te paard tegen 's vijands linkervleugel zullen ageeren. 2. De Duitsche opmarsch. Op den 2en Augustus 1914 's avonds om 7 uur wordt door den Duitschen gezant te Brussel het beruchte ultimatum aan de Belgische regeering overhandigd; in den daarop gevolgden minis- 357

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 3