onderwerp in onze toekomstige voorschriften, in den geest der artikelen „Over samenwerking van art. en inf. bij den aanval^ en Een oefening in de samenwerking van art. en inf. „Mavors 1923 blz. 583 en 1924 blz. 39 zou m.i. zeer veel aanbeveling verdienen. 11. Gas in verband met het inf. gevecht. Hoewel alle ons met hun moederland of kolonieën omringende staten (Engeland, Frankrijk, Amerika, Japan) bij het Verdrag van Washington afstand gedaan hebben van den gasstrijd, maant de ijverige studie, welke desondanks overal aan de oorlogsgassen en hunne afweermiddelen gewijd wordt, ons aan, hierop niet al te zeer te vertrouwen. Bij de bestudeering en toepassing der afweermid delen zullen wij althans niet achter mogen staan, zonder ons aan qrenzelooze luchthartigheid schuldig temaken. Uit dit hoofdstuk van het D. voorschrift is daarom vooral overgenomen hetgeen in dit opzicht voor den bew. oorlog van belang is. In den bewegingsoorlog kan vergassing slechts plaatselijk en tijdelijk toegepast worden en wel om (p. 138): a. Terreindeelen (b. v. oassen, boschranden, dorpen) voor een bepaalden tijd ondoorschrijdbaar te maken. b. Weerstandskernen of stukken inf. geschut, waarvan de lig ging vastgesteld is, te verlammen. c. Kort voor het begin van den stormaanval door de verd. een gasgordijn voor de eigen stelling te leggen. ad. a. Daar oorlogsgas steeds zwaarder moet zijn dan de lucht, is het opzoeken van hooge terreindeelen een werkzaam afweer middel (p. 139). ad. b. Herhaaldelijke verplaatsingen, waartoe opstellingsplaatsen crereed moeten zijn gemaakt, dwingen den vijand tot versnippering zijner gasmunitie, waardoor het moeilijk wordt de benoodigde gasdichtheid te bereiken (p. 140). ad. c. Daar de vijand het gasgordijn niet te dicht voor de eigen opstelling kan leggen is snel voorwaarts stormen, onder benutting der gasmaskers, het beste middel om uit de gevaar lijke zone te komen (p. 141). De eigen art. kan hare inf. steunen, door vuurconcentraties tegen de plaatsen waar vermoedelijk met gasmunitie geschoten wordt (p. 144). Het beste afweermiddel blijft steeds een goed gasmasker en groote vaardigheid in het gebruik daarvan. Nimmer mag een soldaat zonder gasmasker zijn (p. 145). 12. Vliegtuigen en hunne bestrijding. Het D. voorschr. ver deelt de oorlogsvliegtuigen naar hunne tactische bestemming in: a. Verkenningsvliegtuigen, welke meestal afzonderlijk vliegen en zoowel medewerken bij de verkenning op gr. en kl. afstand, als bij de gevechtsverkenning. Hierbij lokken zij, door diep om laag te stooten, het vuur van verstopte weerstandskernen uit. Zij 394

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 40