In de colonne was door het uitzenden van het detachement Tjampaka een hiaat van ettelijke K. M's ontstaan. Ce aanvan kelijke voorhoede kon ter plaatse nog een klein half uur wachten, al vorens de hoofdmacht weder opgesloten was. Zoo was om 6.30 v. het hoofd van de hoofdmacht der 2/3 divisie Tjimalaka juist gepasseerd en de voorhoede een K. M. cf 2 verder. Laten wij aannemen, dat de voorste afdeelingen der infanterie Tjibeureum (pl 35 1/2) bereikt hadden. De 2/3 divisie cavalerie (min 1 pel.) kon tegen 6 uur uit Soemedang afmarcheeren, daar zij na den nachtmarsch eerst de paarden had moeten afvoeren. Om 6.30 v. kon die dus bij Legok zijn, om met een of andere verkenningsopdracht vooruit te gaan. Daar werd zij door een uitgezonden motorrijder ingehaald en kreeg z.n. aanvullende bevelen. Die bevelen en ook de opstelling, door de voorhoede in te nemen, hangen o.m. af van wat de hoofdmacht gaat doen, dus hier van de plaats voor de legering uitgezocht. De regels voor de legering hebben vooral tengevolge van den invloed der lucht- waarneming een belangrijke wijziging ondergaan. De AB. moet onder alle omstandigheden de hoofdlijnen van den luchtafweer regelen. Beveiliging tegen vliegverkenning geeft het aanpassen aan het terrein, het benutten van voorhanden dekkin gen en vroegtijdig wegschuilen (vlieger-alarmposten) als vlieg tuigen naderen. Stukken geschut, voertuigen, auto's en paarden mogen nooit regelmatig worden opgesteld, doch worden steeds onder geboomte geplaatst, langs heggen gezet of op andere wijzen zorgvuldig gemaskeerd. Een aloon2 is dus verboden terrein. Bevelen voor de legering worden, evenals die voor de be veiliging, zoo tijdig mogelijk gegeven. Heen en weer marcheeren of teruggaan van gedeelten der troepen tot het betrekken van de legeringsplaatsen moet worden voorkomen De legering wordt het doelmatigst ineens voor bataljons en afdeelingen bevolen. Daar door wordt de bevelsuitgifte vergemakkelijkt en versneld. Mocht de ruimte in de aangewezen deelen eene kleine verandering door uitwisseling van onderdeelen vorderen, dan kunnen de onder commandanten daartoe overgaan onder mededeeling aan dengeen, die het legeringsbevel uitgaf. Overigens moeten veranderingen in de legering worden vermeden. Zij storen de rust der troepen en zijn nadeelig voor het vertrouwen in de aanvoering. Bij on voldoende gegevens is het beter, de troepen eerst langs den marschweg te doen rusten en desnoods het eten uit te geven, door de keukenwagens te laten oprijden en zoo te wachten tot de goede bevelen gegeven kunnen worden, dan de troepen te laten heen en weer loopen voor niets. Hier, waar binnen het bereik van den vijand zal moeten worden gelegerd, komen de tactische eischen op den voorgrond. De 398

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 44