waarschijnlijke, in beschouwing zijn genomen, is niet te zegg Misschien bedenkt een ander weer andere moeilijkheden. Een de finitief oordeel zal men zich pas kunnen vormen bij een goed overdachte verplegingsmanoeuvre met onderdeelen op oorlogs sterkte. Het moge een voordeel van een staand leger geacht wor den, dat dit zonder veel bezwaren zou kunnen geschieden. Naschrift van den Det. Int. Mocht door het in de vorige aflevering van dit tijdschrift verschenen artikel (Tact. oef.: de verpleging) de indruk zijn gewekt, dat de schrijver ervan een tegenstander zou zijn van het systeem van aan- en afvoer, zooals in de R. A. A. belichaamd, dan zou zulks door den ondergeteekende worden betreurd, omdat dit allerminst in de bedoeling heeft gelegen. De ontwerp regeling van den dienst van aan- en afvoer bij het leger te velde moge, evenals alle nieuwe voorschriften, op meerdere punten vatbaar zijn voor critiek, een veroordeeling van het stelsel is wel zeer voorbarig, waar een juiste beoordeeling niet eens mogelijk is zoolang de nieuwe beginselen in de daarmede ver band houdende voorschriften nog niet zijn verwerkt en het geheel in de praktijk op zijn waarde getoetst. Aan twee punten moge daarbij bijzondere aandacht worden geschonken. Ten eerste zullen de troepen over voldoende baga gekarren moeten kunnen beschikken om in eens te kunnen fourageeren. Heen- en weerrijden zal het uithoudingsvermogen van het bij de treinen ingedeelde personeel en materieel te boven gaan. Ten tweede zal het fourageeren niet eerst moeten aanvangen na aankomst van de troepen in hunne kwartieren, doch zullen de gevulde bagagetreinen de troepen moeten volgen. Worden deze beginselen gevolgd, dan zullen vele bezwaren, welke in het vorenstaand en in het daaraan voorafgaand artikel werden geopperd, worden ondervangen. De gelden, benoodigd voor een, terwille van de kosten, op kleine schaal te houden proefneming zouden m. i. wel zijn besteed. F. d. B. 6. UIT DE PERS. Uit het Soerabaiasch Handelsblad van 9 April 1924 nemen wij het vol gende over. Maritieme Pacific-beschouwingen. De Nederlandsche koloniën in Oost-Azië zullen gedurende den oorlog de rol vervullen, welke België in den jongsten strijd is en deel gevallen. De uitstekende artikelen van „Gio" in ons blad, toonden dit indertijd overtuigend aan. Amerika kan door den grooten afstand van zijn tusschenbasis Hawaii de eerste manoeuvres der Japansche strategen, strekkende om hun overzeesche verbindingen te verzekeren (ik cursiveer B.) van daaruit niet beletten. 405

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 51