406 Het is meer dan waarschijnlijk, dat de Philippijnen, welke ongetwijfeld voor een actie der Amerikaansche vloot zeer gunstige steunpunten bieden, in lapansche handen zullen vallen, vóór de Amerikaansche vloot dit be letten kan Ofschoon die eilanden voor Japan echter een prachtig defensief bastion vormen, is hun bezetting onvoldoende, om de overzeesche ver bindingen te beheerschen. Daartoe zou noodig zijn een beheersching der straten Soenda en Bali, dus een verovering van Java, welke verovering geen noemenswaardige bezwaren zou hebben, al ware het Indische leger tweemaal zoo sterk als het tegenwoordige, al zou het Indische gouver nement op zijn trouw onvoorwaardelijk kunnen rekenen, en al werd het aesteund door een lichtmateriaalvloot, driemaal zoo sterk als die, welke door de vlootcommissie werd voorgesteld. Een bezwaar echter voor de onderneming is, dat zi] geflankeerd wordt door de Singapore-positie der Britsche vloot. Aangenomen dat 't den Japanner gelukte, om trots die flankbedreiging zich van ons hoofdeiland meester te maken, zou, zoolang de Britsche vloot ongeslagen als een „fleet in being" zich gedroeg in haar Oostersche Scapa Flow, Java's bezetting op den duur een aanzienlijke verzwakking beteekenen van japan's strategische positie; immers, het zou de bulk van ziin slagvloot niet kunnen vooruit schuiven naar deze positie, welke overigens aan alle eischen van een offensieve stelling voldoet, omdat deze niet alleen onder bedreiging staat van de Britsche flankstelling, maar omdat zij de Amerikaansche daardoor vrij spel zou geven in haar rug. Een uitgebreide keten, welke ik den naam zou willen geven van etappe keten zou noodig zijn, om de voorgeschoven stelling vast te koppelen aan de lapansche bases in 't hooge Noorden. Geen enkele strateeg dat creldt zoowel voor den oorlog te land als ter zee zal zich met slechts zwak verzekerde verbindingen durven begeven tusschen twee tegenstanders, elk van minstens gelijke kracht als de zijne. Zelfs in het geval van een volmaakt weerloos Java-en tusschen weerloosheid en de weerbaarheid van 't oogenblik is slechts weinig verschil is het ondenkbaar dat Japan zich van Java meester maakt, wanneer een Britsche vloot uit Singapore haar veto doet hooren. t Iets anders zou zijn om zich in Noord-Celebes en de Molukken steun punten te verzekeren, waardoor het een Amerikaansche vloot zeer moeilijk gemaakt zou worden, om zich een vaste positie in onzen archipel te ver zekeren Immers, de steunpunten zouden niet alleen volmaakt afsluiten Straat Makasser, de Molukken en de Djilolostraten, maar bovendien flankee ren de Torresstraat en de Alfoersche Zee tusschen Australië en Nieuw-Guinea. Deze steunpunten hebben het voordeel uit een Japansch defensief oogpunt, dat zij de Amerikaansche vloot beletten een positie in te nemen waardoor zij in staat is Zuid-China te wapenen en waardoor zii op de' meest werkzame wij^ze de Japansche overzeesche verbindingen bedreigen kan.Uit een Japansch offensief oogpunt bieden zij het voordeel, dat zii de Amerikaansche vloot van huis uit dwingen zich veel Zuidelijker een basis te kiezen en wel op de Soenda-eilanden, terwijl de verbinding dier basis met Amerika's Westkust steeds wordt bedreigd, beheerscht als deze wordt door de bedoelde Japansche posities ln verband met het bovenstaande is 't dan ook waarschijnlijk, dat Japan zich zoo spoedig mogelijk zal trachten meester te maken van bedoelde steunpunten en van de onder het bereik liggende petroleumvelden op Borneo Men begrijpe ons goed: die positie zal slechts zijn een voorgeschovene en dus bezet worden met klein-materiaal schepen, vooral snelle kruisers. Tijdig in vredestijd verkend en wij mogen niet verwachten, dat dit niet het geval zou zijn - zal haar versterking snel kunnen verloopen. Wil een Amerikaansche vloot die positie onschadelijk maken, dan zal zij daartoe haar <*root materiaalvloot moeten inzetten, welke echter, als verder vanhaar- operatie-basis op de Soenda-eilanden dan de Japansche - mits deze een haven van de Philippijnen als zoodanig bezigt onder moeilijke omstan digheden te strijden zal hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 52