407 Amerika van zijn kant zal er niet aan kunnen denken zijn vloot direct naar de Japansche wateren over de brengen. Het zal zich moeten bepalen tot het veroveren van een positie, waardoor het in staat is onmiddellijk een afdoende druk te kunnen uitoefenen op de Japansche overzeesche verbindingen, welke door onzen archipel loopen. En waar Japan het èn op de Philippijnen èn in het Noorden van onzen archipel vóór kan zijn en vóór zal zijn, zal het zich tevreden moeten stellen met het overbrengen zijner vloot naar de Soenda-eilanden en het inrichten van een operatiebasis daar. Ofschoon die beweging geobserveerd kan worden uit Japans voorgeschoven positie en van daaruit kan worden ge schaad, vooral wat betreft den lateren opvoer van personeel en materiaal ter versterking van die operatiebasis, is het zoo goed als zeker, dat deze geen hinderpalen zal ondervinden van de Japansche slagvlcot, welke zich zoo zuidelijk niet zal wagen- De gouv. gen. der Philippijnen liet zich bij zijn bezoek aan Java, volgens het Soer. Hbld, uit: dat het niet onmogelijk was, dat Nederlandsch-Indië in een toekomstigen oorlog bezetting van vreemde mogendheden zou moeten dulden. Hegrijpt men thans die mededeeling, op vriendschappelijke wijze gedaan Het is noodig op te merken, dat Amerika door de inrichting van een operatiebasis op de Soenda-eilanden, aanvankelijk slechts verkrijgen kan een onderbreking van de Japansche overzeesche verbindingen. Ongetwij feld zal dat een maatregel zijn van voor Japan vèrstrekkenden aard. Deze zal Japan echter slechts vitaal kunnen treffen, wanneer het dit land niet gelukt zijn overzeesche handelsverbindingen te vervangen door overland- sche. Het is dan ook wel zeker, dat Japan zich Rusland's welwillende neutraliteit zal verzekeren, waardoor zijn overland-handel staande kan worden gehouden, Voor dat doel zijn echter noodig meer geregelde toe standen in Rusland daii daar thans heerschen. Geen mogendheid heeft meer belang bij Rusland's economisch en politiek herstel dan Japan. Vóór dien tijd zal het Japansche rijk coüte que coüte een oorlog willen vermijden. De eerste maatregel, welken Amerika in oorlog dus nemen kan, zal er een zijn van onaangenamen, maar niet van vitaal kwetsenden aard voor den tegenstander. Vitaal is deze slechts te treffen via en met behulp van China. Terwijl Japan Noord-China zal wapenen, zal het streven van Ame rika moeten zijn legers te scheppen in Zuid-China, deze te encadreeren en te wapenen, hetgeen onbegonnen werk is, zoolang Japan zijn voorge schoven positie in onzen archipel kan handhaven. Uit al het vorenstaande blijkt wel, van welke stategische waarde het Noordelijke deel van onze koloniën zal zijn in een Pacific-oorlog. De fout van de gevallen vlootvoorstellen is, dat met dit feit onvoldoende rekening werd gehouden en dat de verdediging van Java op de eerste plaats werd geschoven. Nu weet ik wel, dat het hoog spel zou zijn, onze klein-materiaalvloot in haar geheel een hoofdbasis te geven op Noord-Celebes, nog daargelaten de technische moeilijkheden, voortspruitende uit het feit, dat men dan een basis zou moeten oprichten op een plaats, waar het tot dusver aan ge traind werkvolk ontbreekt en waar alles, om zoo te zeggen, van den be ginne af moet worden opgebouwd en dar men door die positie onze belangen zuidelijker niet voldoende verdedigen kan, aangezien de zeeën bewesten Borneo onbewaakt zijn; en ook weet ik wel, dat zelfs als steunpunt voor ons klein-materiaal Noord-Celebes te ver ligt van de hoofdbasis, die om verschillende redenen zeer terecht op Java werd geko zen, maar die wetenschap versterkt mij slechts in mijn principe, dat Indië's neutraliteit niet te verdedigen is zonder hulp van de Britsche vloot. Hebben wij ons deze hulp in vredestijd reeds verzekerd, dan wordt echter onze Naar men weet is dit weder tegengesproken. Generaal Wood heeft zich natuurlijk niet zoo uitgelaten. Red. I.M. T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 53