W positie geheel anders. De opstelling der verbonden zeemachten zou dan als volgt moeten zijn: ruim 2 stoomdagen ruim 2 Singapore O 0< N. Borneo-fe/J O Celebes Soerabaja Wij zien hier de vier strategische punten in een vierhoek, waarvan de lengte der zijden door ons ruwweg werd aangegeven in stoomdagen. Japan's meest voorgeschoven positie—onderstellende, dat het zich onmiddellijk van de Philippijnen meester maakt—is Manilla. Dit voorgeschoven steun punt bevindt zich nagenoeg even ver van de Britsch-Nederlandsche voorgeschoven linie, als deze van haar hoofdbasis, terwijl onze linie het voordeel heeft, te allen tijde tijdig de Britsche slagvloot te kunnen zien verschijnen. Wat het tweede hoofdstuk van een oorlog brengen zal en hoe wij aan de zijde der Britsche politiek ons dan verder zullen gedragen, ligt in den schoot der goden verborgen. Het raamwerk voor ons strategisch gedrag echter, in het eerste hoofdstuk hierboven weergegeven, ligt voor de hand. En nu moge Japan beweren, dat de bevestiging van Singapore, en de inrichting van deze haven als basis een bedreiging beteekent voor zijn veiligheid, welke bewering het zeker ook zal doen gelden, wanneer wij ons weerbaar maken op de gezegde wijze, het doet daarmede eenvoudig de waarheid te kort. Het voorgestelde plan sluit geen enkel offensief idee in zich, maar is volmaakt berekend op wat wij wenschen: de handhaving van den status quo in den zuidelijken Pacific. Het Britsche Labour-ministerie schijnt de bevestiging van Singapore te willen opgeven, omdat het de versterking als een bedreiging van den wereldvrede beschouwt. Het begrijpt niet, dat het door dien maatregel een groot deel zijner overzeesche verbindingen prijs geeft en zijn bezittingen in Zuid- en Zuid- Oost Azië als onverdedigde bastions van zijn wereldpositie prijs geeft. Wij kunnen niet aannemen, dat het Britsche volk met die opinie meegaat. Laat echter Engeland Singapore als bevestigde operatiebasis in den Pacific vallen, dan heett een vloot voor ons geen zin en is het geld, aan deze besteed, in het water geworpen. „La guerre est une question de positions" is een bekend gezegde van Napoleon. Toen hij als Bonaparte zijn aanval op Egypte richtte, was zijn eerste daad de verovering van Malta. 408 A A iP jy *0 X? O .-C* nJ O

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 54