409 „In his masterly eyes as in those of Nelson, it was essential to the communications between France, Egypt and India," zegt de bekende mari- neschrijver Mahan. Wat Malta is voor de Middellandsche zee, dat is Singapore in het Verre Oosten. Laat Engeland het onverdedigd en ongeschikt om als hoofdbasis in een Pacificconflict te dienen, vergeet het, dat in een zeeoorlog nog meer dan in een landoorlog „war is a question of positions", dan verbreekt het met eigen hand de keten, welke zijn wereldrijk bijeenhoudt. Tot zulk een in waanzin achten wij het niet staat Met Engeland's positie in Zuid- en Zuid Oost-Azië staat en valt onze koloniale positie. Tegen wien de strijd zal gaan in een Pacific-oorlog weten wij niet, maar met wien wij dien strijd ons opgelegd, zullen voeren, dat is, daarom vanzelfsprekend. Wederom hangen vlootvoorstellen in de lucht. Hopen wij, dat men bij de bepaling der vlootsterkte en samenstelling niet alleen, maar ook bij den bouw en de bewapening der eenheden, rekening zal houden met dit feit. Hopen wij vooral, dat de keuze der steun-punten en der basis op dit feit gebaseerd zal zijn, en dat, alle ontwapeningsconferenties ten spijt, zoo wel Engeland als Nederland zullen verklaren, dat zij niet wenschen beperkt te worden in de maatregelen, noodig voor de handhaving van den status quo in het zuidelijke deel van den Pacific.*) Brussel, 14 Febr. B. In het zelfde blad van 16 April vinden we naar aanleiding van dit artikel het volgende aangeteekend Geen noemenswaardige bezwaren? De inderdaad uitstekende artikelen van „Gio" over het Pacific-probleem indertijd in het Soer. Hdlblad, hebben niet alleen in, doch ook buiten Indië de aandacht getrokken en deskundigen tot schrijven gebracht. Dat is een gelukkig verschijnsel, omdat zoodoende de belangstelling voor dit, de toekomst van Nederlandsch-Indië beheerschende vraagstuk wakker blijft. Maar juist daarom ook achten wij het nuttig en wenschelijk om eenige tegenwerpingen te plaatsen tegen een zinsnede in een der artikelen, welke de heer Boon thans, met de Gio-artikelen als uitgangspunt, over het ma ritieme Pacific-vraagstuk schreef. De schrijver betoogt, dat de Philippijnen voor Japan weliswaar een uitstekend defensief bastion tegen Amerika zouden vormen, maar dat deze bezetting alleen onvoldoende is om de overzeesche verbindingen en om die verbindingen gaat het tenslotte I te beheerschen. En dan schrijft hij Daartoe zou noodig zijn een beheersching der straten Soenda en Bali, dus een verovering van Java, welke verovering geen noemenswaardige Een Duitsche schrijver, goed op de hoogte van wat er omging in de hoofden der Geallieerden in den aanvang van den oorlog, liet zich als volgt uit over de strategische waarde van Noord Celebes. Het plan bestond om: „Wenn Deutschland gegen Holland marschieren sollte, ohne Umschweife Celebes zu besetzen, dann konnten sie in ihrer Stellung die Handelsstrassen von Indien nach China und Japan und nach Europa im allgemeinen überwachen, und ihre Stellung ware ebenso fast uneinnehmbar wie irgendeine derartige je in der Welf." Inderdaad, zoo wij het niet reeds wisten, dan toont deze opmerking, dat onze oostelijke buren altijd een goeden kijk hebben gehad op de waarde van strategische posities.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 55