410 bezwaren zou hebben, al ware het Indische leger tweemaal zoo sterk als het tegenwoordige, al zou het Indische gouvernement op zijn trouw on voorwaardelijk kunnen rekenen, en al werd het gesteund door een licht- materiaalvloot, driemaal zoo sterk als die, welke door de vlootcommissie werd voorgesteld. Een bezwaar echter voor de onderneming is, dat zij geflankeerd wordt door de Singapore-positie der Britsche vloot. Hoe de heer Boon tot deze voor het leger volstrekt doodelijke conclusies komt, is ons niet duidelijk. Een verovering van Java zou geen noemenswaardige bezwaren meebren gen, indien hier beschikt werd over een onvoorwaardelijk betrouwbaar leger van vier divisies, gesteund door een zeer beduidende lichtmaterieel vloot en dus ook een driemaal sterkere marine-luchtmachtterwijl de Iand- vliegmacht dan zou telien 4 esc. jagers, 6 esc. verkenners, 2 esc. artillerie vliegtuigen? Niet alleen is dit een wel zeer lichtvaardig en bovendien foutief oordeel» maar het is vóór alles in een land, waar de defensie zóódanig wordt verwaarloosd als in het onze, gevaarlijk, omdat het de wijfelaars en on verschilligen alweer sterkt in hun kinderachtige overtuiging: wij kunnen Indië niet verdedigen! Een dagblad is niet de aangewezen plaats voor een militair-technische polemiek. Maar misschien kunnen de hieronder volgende gegevens en cijfers ook den niet-militair een indruk geven van „niet- noemenswaardige bezwaren" aan een verovering van Java verbonden. In de eerste plaats: de heer Boon zal wel met ons eens zijn, dat een strijd Nederland Japan tot de vrij onmogelijke onderstellingen behoort. Ergo: er zal één of er zullen meer bondgenooten zijn. Valt Japan ons aan, schendt het onze neutraliteit, dan zullen wij op den steun van Amerika of Engeland kunnen rekenen. D. w. z. het voor Japan gunstige geval aannemende, dat wij alleen op hulp van Amerika kunnen rekenen, zal Japan ongeveer 2 maanden beschikbaar hebben, voor en aleer de Amerikaansche vloot in de Indische wateren kan verschijnen. In dit tijdsbestek zal dus de door den heer B. bedoelde verovering van Java moeten plaats hebben. Die verovering kan alleen geschieden door een leger—een vloot zonder landingsleger kan Java nimmer veroveren. Japan zal voor een dergelijke actie derhalve een leger moeten afzenden, dat na de verliezen tijdens transport en landing, tegen het Indische leger moet zijn opgewassen. Het is o-i de vraag of Japan daarvoor alle omstandigheden in aan merking genomen een expeditie leger kan afzenden sterker dan 2 leger korpsen a 2 divisies, d. i. 4 divisies, waaraan toegevoegd de noodige troepen buiten divisieverband (wielrijders, cavalerie, zware leger-artillerie, luchtstrijdkrachten, enz.). Het transport van een dergelijke legermacht eischt rond 450.000 ton scheepsruimte. Neemt men aan, dat de gemiddelde tonnenmaat der voor dit transport te verzamelen koopvaardijschepen 6.000 ton bedraagt, dan zijn rond 75 koopvaardijschepen noodig, waaraan bovendien de eisch moet gesteld worden, dat zij tijdens het transport een tienmijlsvaart kun nen blijven loopen. Deze transportvloot, welke dus ongeveer 14 dagen noodig heeft otn na het vertrek uit de Japansche havens de Indische wateren te bereiken, moet door oorlogsschepen beschermd worden, waarvoor globaal zeer zeker noodig zullen blijken en dan alleen aannemende, dat wij over éénmaal en niet driemaal het materieel van de verworpen vlootwet beschikken— een eskader oudere slagschepen, een eskader kruisers, en een groot aantal jagers. Aan vliegtuigen zal hoogstens beschikt kunnen worden over het materieel, dat op één aircraft-carrier kan worden vervoerd de gegevens hieromtrent

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 56