415 de ballistique, familiarisés avec l'étude des explosifs, qu' aucun n'avait d'avance etudié les problèmes du repérage au son, ceux du tir contre avions, ceux même du tir a trés grande portéeet sans la présence de camarades plus savants ayant passé par les services techniques ou par l'artillerie a pied nous aurions tatonné encore plus longtemps dans la voie du progrès. Hij wijst er op, dat niet alle studie der wetenschappen onmiddellijk noodig is in de praktijk, maar dat men uit die studie overhoudt„la puis sance du travail, la méthode, la précision des idéés et cette habitude invétérëe de traiter les problèmes en vue de leur solution réelle sans s'égarer dans les a-cöté et les discours inutiles". Hij bepleit een meer wetenschappelijken grondslag niet alleen voor de opleiding van genie- en artillerie-officieren, maar evengoed voor die der infanterie en cavalerie. Hij besluit: „Les jeunes gens appelés au service doivent y respirer une atmosohère intellectuelle et scientifique aussi intense qu'a l'usine ou au laboratoire; les plus instruits d'entre eux doivent se senlir attirés par cette activité si moderne, dirigée en même temps vers des buts si élevés, et ainsi reprendront- ils en foule, comme leurs ainés, le chemin des écoles militaires qui leur ouvriront la plus noble et 1; plus variée des carrières" De chef d escadron Mercier schrijft een artikel over „le tirage au sort dans les exercices de tir fictif", dat ons de z g. „Knobloch-oefeningen' bij de artillerie te Batavia van meer dan 15 jaren geleden in het geheugen terugriep. Daar rukte de officier, belast met het uitzetten van hetseinkar- doezen-veld, ook uit met een zakje met gekleurde balletjes. Ontegenzeggelijk geeft het gebruik van dergelijke middelen een moge lijkheid aan de hand om een goed idee der spreidingen te verschaffen. Chef d'escadron Schneider besluit: „Emploi de l'artillerie légère puis- sante" en toont daarin aan, dat die soort artillerie door wezen en opleiding ook in den bewegingskrijg het meest in aanmerking komt voor „accom pagnement immédiat de l'infanterie". De Captaine E. Broek behandelt „l'Emploi du goniomètre-boussole waarin hij aantoont dat bij een geëigende wijze van gebruik ervan even- goede resultaten zijn te bereiken als met den theodoliet. Wij willen het slot van zijn betoog, als zijnde van algemeen belang, aanhalen: „Enfin il est de toute évidence que cette possibilité de traiter les relèvements au goniomètre-boussole par le calcul ne doit pas être érigée en mode d'emploi général et que quelle que soit la situation, il est indispensable d'avoir, dès l'arrivée des pièces sur la position de batte- rie, une première série de determinations approchées, permettant l'ouver- ture immédiate du feu. Quand le temps presse, on ne réitère pas et on tire; après l'ouverture du feu, on améliore repère de position et direction repère en réitérant". In „Comment combattre avec l'infanterie" betoogt de Chef d'escadron Menjaud dat, om de artillerie in staat te stellen haar vuur te brengen op die punten waar de infanterie dat vuur noodig heeft, het noodig zal zijn, dat de infanterie nauwkeurig de ligging dier punten opgeeft. Maar. zegt hij, dikwijls zal de infanterie in voorste lijn slechts bij benadering weten waar zij zich zelf bevindt en dus zeker niet in staat zijn nauwkeurig een artie doel aan te geven. Bovendien al kan zij dit wel, dan mankeeren dikwijls de noodige verbindingsmiddelen en verbindingsmogelijkheden om de berichten over te brengen- Alle tot nu toe beproefde middelen hebben te kwader tijd gefaald en slechts iets geheel nieuws kan uitkomst brengen. Dit geheel nieuwe meent schrijver gevonden te hebben. Hij schakelt zoowel de bepaling van de eigen plaats der afdeelingen in voorste lijn uit als het overbrengen van het bericht en wel op de volgende wijze. De Artie afdeeling welke bestemd is een Infie afdeeling te steunen, zet twee waarnemingsposten uit op voldoenden afstand van elkaar (ons systeem van 2 zijposten). De

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 61