418 eerd om na te gaan of in zulk een geval het kanon dan wel de onder- waterbom het bestrijdingsmiddel tegen den onderzeeër is. In „La curieuse aventure d' Ali Arbi, tirailleur marocain" vinden we duidelijk gedemonstreerd hoe groote beroering in verafgelegen koloniale gebieden een schijnbaar nietige poging tot het verwekken van opstand door den vijand kan opleveren. Docteur Héderer geeft het slot van „L'ile du Chateau-Rouge." Evenzoo krijgen we het slot van „Les trois Bouvet" waarin de zoo jammerlijke mislukte vlootaanval op de Dardanellen in levendige kleuren wordt geschilderd en waarbij ook het slagschip Bouvet, het derde van dien naam, vermeld in de Fransche zeekrijgsgeschiedenis, naar den kelder ging. In de „Chronique der marines frangaise et ëtrangères" „vinden we onder meer een bespreking van het boek van den Commandant Chack over „La guerre der croiseurs". De kruiseroorlog wordt „en dépit du ridicule que 1'on a jeté sur elle" het natuurlijke wapen van een zwakke zeemacht genoemd. Capit. de vaiss. Thomazi geeft „La guerre devant les ports beiges." waaruit weer eens ten duidelijkste blijkt het ongelijke in den strijd tus- schen oorlogsschepen en kustbatterijen. De duitsche batterijen aan de Vlaamsche kust hebben tot het laatste toe weten vol te houdenmalgré tous les efforts de la flotte, la defense du littoral beige avait gardé jusqu' au bout toute son efficacité", Van meer nut dan de beschieting met zwaar geschut bleek het bom- menwerpen uit vliegtuigen. „Le résultat, que les photographies prises par avions mettent en évidence c' est 1' abandon d' Ostende d' abord, de Zeebrugge ensuite" (door de D. onderzeeërs). De heer Brillouin geeft eene inleiding „Sur les problèmes que pose la télémécanique", waaronder vallen het draadloos besturen van schepen en vliegtuigen. In de Chronique des marines frangaise et étrangères vindt men nog een bespreking van de Duitsche vinding om draadloos vliegtuigmotoren tot stilstand te brengen. De mogelijkheid hiervan wordt alleszins aangenomen en de consequenties ervan worden overzien. Op het moment echter dat de explosiemotoren vervangen worden door Dieselmotoren staat ook dit ver dedigingsmiddel tegen luchtaanvallen wederom machteloos. Uitvoerig wordt het wetsontwerp betreffende het aanbouwen van nieuw materieel, door de „Conseil supérieur de la marine" aan het Parlement aangeboden, besproken. Wissen und Wehr 1924 Erstes Heft. Generaal v. Freytag—Loringhoven geeft „Das preuszische Volk in Waffen der Befreiungkriege". In „Mit der Artillerie durch den Weltkrieg" begint de generaal der artillerie v. Berendt een studie over het gebruik der artillerie in den grooten oorlog. Interessant is het te lezen hoe spoedig die oorlog een einde maakte aan de tegenstelling tusschen Feld- en Fuszartillerie en hoe spoedig er nog slechts van artillerie zonder meer sprake was. Op onderhoudende wijze kunnen we in dit artikel de ontwikkeling van het gebruik der artillerie volgen. Ten duidelijkste wordt aangetoond hoe eenerzijds het herhaaldelijk vuren op eigen troepen, anderzijds de noodzakelijkheid van verrassende vuuropening leidden tot het vuren met zeer nauwkeurige berekening der correcties welke door de z.g. „daginvloeden" noodig worden en zonder inschieten. Wij troffen de volgende uitspraak in het artikel aan „Die Beobachtung mit Artillerieflieger hat bis zum Schlusz des Krieges nicht voll entsprochen. Gründlicher Aufbau von unten herauf fehlte und war wahrend des Krieges nicht zu erreichen. Wandel wird erst eintreten wenn im Frieden die Ausbildung des Artilleriebeobachters der Artillerie

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 64