op de verdedigers aan den W.-oever en om 5 u. 30 n. m. trekt het geheele bataljon terug, echter zonder noemenswaardige ver liezen geleden te hebben. Een Duitsch Inf. regiment van het Maas leger bezet hierna de waadbare plaats door de Maas waarop de belde cavalerie-divisies op den O.-oever, onmiddellijk ten Z. van onze grens in bivak gaan en daar den nacht doorbrengen. 5 Augustus. Vroeg in den morgen staan de beide divisies bij het overgangspunt over de Maas gereed. Generaal von der Marwitz heeft aan de 2e Div. als strook van verkenning aangewezen het terrein tusschen de lijnen Visé-Antwerpen (noord) en Visé-Wavre- Enghien (zuid), terwijl de 4e Div. het terrein krijgt ten zuiden van laatstgenoemde lijn tot aan de Maas Sanrbre. Zwemmend en met behulp der pontonbooten, worden nu eerst de „Fernpatrouillen" over de Maas gebracht, terwijl daarna de „Aufklarungseskadrons" aan de beurt komen. Hiervoor zijn 4 eskadrons aangewezen. Dit overtrekken gaat echter verre van vlot; allerlei omstandigheden werken tegen. Het fort Pontenisse bij Luik neemt het overtrekken onder vuur, een deel van den pontontrein is niet tijdig aanwezig, de 34e Inf. Brig, van het Maasleger moet eerst overtrekken. Pas in den laten namiddag kan men beginnen met het slaan van een pontonbrug en dezen dag komen zelfs niet alle „Aufklarungseskadrons" over de Maas en gaan 's avonds beide divisies weder op dezelfde plaatsen als den vorigen nacht in bivak. 6 Augustus. 's Nachts reeds staan de divisies bij de overgangspunten gereed, doch dezen dag slaagt men er pas in om alle „Aufklarungs eskadrons" op den westoever te krijgen. De divisies bivakkeeren vlak aan de Maas en thans reeds doet zich gebrek aan haver gevoelen. Op dezen dag slaagt een patrouille, sterk 2 officieren en 8 man, van één der eskadrons van het Maasleger er in, om, tusschen de forten door, binnen Luik te komen. In galop gaat het door de straten naar het hoofdkwartier van deze vesting, waar eenige staf officieren sneuvelen en generaal Leman, door te vluchten, het leven redt; het hoofdkwartier wordt thans verplaatst naar het fort Loncin; de geheele Duitsche patrouille sneuvelt. 7 Augustus. Berichten komen, dat een Fransche en een Belgische Cav.-Div. in opmarsch zijn uit Z. richting op den rechter Maasoever, waarop de 2e en 4e Cav.Div. met front naar het zuiden bij Warsage en Neuf-Chateau worden opgesteld. Nadat deze berichten valsch blijken te zijn, gaan de beide divisies bij deze plaatsjes in bivak. 8 Augustus. In den nacht zijn de pontonniers gereed gekomen met het slaan van een smalle loopbrug en een houten brug. De 2e Cav.-Div. marcheert om 3 uur 's nachts uit haar bivaks af en wordt gevolgd 360

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 6