bevelen, begeeft de divisie zich naar Wellen en Cortessem om te rusten en om van daaruit den volgenden dag op Diest te marcheeren. Generaal von der Marwitz schrijft in zijn dagboek: „Der Tag ist sehr heisz. Das Kav.-Korps bedurfte dringend der' Ruhe und ausreichender Versorgung mit Verpflegung und Hafer. Ein Vorgehen mit der entkrafteten Truppe erscheint unrnög- lich, sollte nicht seine v/eitere Verwendung in Frage gestellt werden". Van het opperbevel hoort men draadloos: „IX Armeekorps mit Haferzufur beauftragt. Nötigenfals Bewegung verlangsamen. Bei- treiben und vom Lande leben". De voeling met den vijand in de linie Diest Tienen Jodoigne wordt behouden door de Aufklarungseskadrons en omtrent de bezetting krijgt men nadere gegevens. Uit een buitgemaakte brief verneemt men, dat de linkervleugel van het Fransche leger zich in de linie Namen Dinant Givet bevindt. 12 Augustus. Het gevecht bij Haelen. Het bevel voor dezen dag luidt: Ophelderen tegen de linie: Hechtel Beeringen Diest Tienen Moxhé. Hiertoe marcheert om 6 uur 's morgens de 2e Cav.-Div. over Hasselt naar Haelen, terwijl de 4e Div. met de jagerbataljons no. 7 en 9 over Alken op Haelen wordt gedirigeerd. De 18e Brig, blijft als flankdekking bij St.-Trond. Te Hasselt neemt de 2e Div. groote wapenvoorraden in beslag. Gedurende den opmarsch geen generaal von der Marwitz het bevel: „4e Cav.-Div. neemt den overgang bij Haelen; de 2e Div. rukt op met het hoofd tot aan de Herck, oost van Herck la Ville en beveiligt tegen Lurnmen". De patrouilles van het 2e reg. kurassiers stuiten nu op den 0- rand van Haelen en worden hier door de Belg. wielrijders met vuur afgewezen; zoo wordt o. a. om 8.10 v. m. een kurassier gevangen genomen, die aan de Belgen mededeelt, dat zes regimenten cavalerie met artillerie in opmarsch zijn naar de Gette. Generaal von Garnier gelast de 3e Cav.-Brig. af te zitten, waarna deze met het 9e jagers a cheval van den weg voorwaarts gaan en om 10 uur v. m. den O.-rand van Haelen bereiken, waarop de Belgen het dorpsgedeelte O. van de Gette ontruimen, bang afgesneden te worden. De brug over de Gette laat men springen; het resultaat hiervan is echter onvoldoende, daar de brug, hoewel met moeite, passeerbaar blijft. De Belgen verdedigen thans het W. gedeelte van het dorp en houden de slecht vernielde brug onder vuur. De artillerie van de 4e Div. is inmiddels om 10 uur in stelling gekomen ten W. van Herck la Ville en beschiet Haelen. Het verblijf in Haelen wordt voor de Belgen onmogelijk en na ruim een half uur ontruimen zij ook dit deel van het dorp en trekken terug op den spoorweg, waar 363

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 9