op wijzen, dat ik zelf sedert maanden slechts 4 dragers, w. o. 1 kok en 1 ordonnans, had en noch mijn gezondheid, noch mijn prestige had verloren. De officieren schikten zich het eerst en door hun voorbeeld legde ook het overige Europeesche kader zich ten slotte bij het onvermijdelijke neer. Hiermede heb ik alles medegedeeld, wat door een leek uit de tot mijn beschikking staande bronnen te putten viel; ik hoop, dat deze studie eenmaal door een grondiger verhandeling van medische zijde gevolgd moge worden. De veldtocht in O.-Afrika blijft m. i. voor ons toch steeds een buitengewoon belangwekkende episode uit den wereldoorlog. 5. KUSTVERDEDIGING'). In „The Coast Artillery Journal" verscheen onder bovenstaan- den titel een artikel, dat de aandacht verdient wegens de nuchter heid, waarmede het in het licht stelt, dat de verdediging tegen een vijand van overzee behoort te geschieden door zeemacht, luchtmacht en kustartillerie in nauwe samenwerking, dat deze drie elementen der verdediging een te voren zorgvuldig overwogen, harmonische ontwikkeling van noode hebben, doch dat het ver oordeeld zou moeten worden, indien een ervan zou streven naar eigen ontwikkeling ten koste van een der andere. Een reclamecampagne ten behoeve van de luchtmacht schijnt zich in de Vereenigde Staten niet te ontzien, in bedoelde eenzij digheid (en erger) te vervallen. Indien evenwel de gevoerde pro paganda den steun van noode heeft van buitensporige beweringen als daarbij wel worden gelanceerd, zou dit wijzen op zulk een in nerlijke zwakte van de voorgestane zaak, dat zij geen kans van slagen zou hebben. Wie nu reeds betoogen, dat slagschepen uit den tijd, kustversterkingen nutteloos zijn, dat de naaste oorlog in de lucht zal worden gevoerd en landingslegers per vliegtuig zullen worden overgebracht, geven daarmede blijk van een zoo danige verstoring van het evenwicht van hun oordeel, dat zij de slechtste advocaten zouden zijn en hun zaak tegen hen zelf in bescherming zou moeten worden genomen, ware het niet, dat de wereld is, zooals zij is, en drogredenen bij de massa kunnen in slaan niet alleen, maar dikwijls beter onthaal vinden dan gezonde taal. Dit ontmoedigende verschijnsel mag echter geen reden zijn tot zwijgen. Het algemeene belang en plicht gebieden bestrijding van zulke ongezonde denkbeelden, die niet in het minst rekening houden met de ondervindingen van den grooten oorlog en niet Bewerkt voor het I. M. T. naar het artikel„Coast Defence. Logical and Visionary." door Colonel Henry J. Hatch cn Captain Joseph F. Stiley, Coast Artillery Board. The Coast Artillery Journal, January 1924. 453

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 33