meer dan visioenen zijn. Steun ervoor wordt soms gezocht in de uitkomsten van bommenwerp-proeven, d. w. z. niet m de teiten zelf maar in een scheeve voorstelling daarvan. Wat te betreuren is want er zijn voorzeker steekhoudende redenen te over, op er'ond waarvan de noodzakelijkheid van de ontwikkeling van het luchtwapen kan worden bepleit. En wanneer er geld benoodigd is voor de vloot of voor de handhaving van kustversterkingen, komt het niet te pas den belastingbetaler te misleiden door hem wijs te maken, dat slagschepen en forten hun tijd hebben gehad en oorlogen in de lucht worden beslist. Welke gevolgtrekkingen kunnen uit de laatste bommenwerp- proeven worden gemaakt? Een kustartillerist, die daarbij tegen woordig was, zal in het volgende trachten, zijn antwoord op die vraag gemotiveerd te geven. xnoru In September i923 zouden de verouderde slagschepen VIRGI- N1A en NEW JERSEY onderworpen worden aan bombardeer- proeven, uit te voeren door vliegtuigen van de landmacht. Bij kaap Hatteras was te dien einde een tijdelijk aerodroonr ingericht. Beschikbaar waren 50 bommen van 600 pond, 20 van 1100 pond en 23 van 2000 pond, alle met een lading trinitrotoluol tot een gewicht van ongeveer 50 van het gewicht der bommen. Zij waren voorzien van kop- en bodembuis, de eerste met een ver traging van 1,2 sec., de laatste met een vertraging van 0,05 sec. Kosten der bommen resp. 300, 500 en 950 dollar per stuk. De vliegtuigen waren nachtbombardementstoestellen Martin, met 3 man aan boord, minimum snelheid 62, maximum snelheid 99 mijl per uur; radius op 10000 voet hoogte 6,8 vlieguren; tijd noodig voor het bereiken dezer hoogte twee uur. Twee luchtschepen ver schaften aan de vliegtuigen de noodige meteorologische gegevens tot op 6000 voet. Vijf torpodobootvernielers zouden patrouilleeren op het 16 mijl lange traject tusschen kaap Hatteras en de plaats, waar de doelschepen geankerd waren. Commissies uit allerlei takken van dienst woonden op schepen de proeven bij. Den 5en September kwamen de plannen tot uitvoering. Vier aanvallen werden gericht tegen de New Jersey, alle onder gunstige weersomstandigheden. Eerste aanval. Vijf vliegtuigen wierpen van 8,52 tot 9,10 v. 20 bommen van 600 pond van een hoogte van 10000 voet. Twee treffers, die geen van beide ernstige schade aanrichtten. Om 9.45 v. vertoonde het schip geringe slagzij naar bakboord, veroorzaakt of door een der bovenvermelde treffers, of door bommen, ontploft in het water nabij het schip. Tweede aanval. Van 9.57 tot 10.25 v. Zeven bommen van 2000 pond werden geworpen van 6000 voet hoogte. Geen treffers. Geen der bommen viel in de nabijheid van het doel. Een bom viel op 2 mijl afstand. Vermoedelijke oorzaak van dit mislukken was het slecht functionneeren van het werpmechanisme. 454

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 34