Derde aanval. Van 2.18 tot 2.27 n. Zeven bommen van 2000 pond werden geworpen van 3000 voet hoogte. Geen treffers. W werd een waterkolom over het schip geworpen. Vierde aanval. Van 3.25 tot 3.38 n. Twee vliegtuigen, ieder met 2 bommen van 1100 pond, te werpen van een hoogte, te kiezen door den vliegenier. Achtereenvolgens werd geworpen van 3000, 4000 en 4000 voet. Deze 3e bom trof, ontplofte na een dek e hebben doorgeslagen en veroorzaakte voldoende schade om het schip te doen kapseizen, waarna het 3.44 n. in de diepte ver dween, 6 minuten na te zijn getroffen en zeven uur na het begin van de aanvallen. mnnn „nPi Van de 24 bommen van 600 pond, geworpen van 10000 voet hoogte, ontploften er 7 niet; 2 hiervan hadden zich met gewa pend. De Virginia werd van 11.55 v. tot 12.08 n. aangevallen door zeven vliegtuigen, die bommen van 1100 pond met zich voer den. De 5e bom was een treffer aan stuurboord, dicht bij de centerlijn, 50 voet achter de hoofdmast. De uitwerking is niet wel te beschrijven. Toen de rook wegtrok, was het schip bovendeks een vormeloos wrak, snel zinkend. Beide masten en drie schoor- steenen waren weggevaagd. De brug was een hoop ijzer gew°r~ den. Ook benedendeks was zware schade aangericht. Was net schip bemand geweest, weinigen zouden de ontploffing hebben overleefd. Om 12.24 ging het slagschip onder. De oefeningen vormden een uitermate interessant schouwspel. De bewering van den Legervliegdienst, dat onder zekere omstan digheden ieder slagschip uit de lucht tot zinken kan worden ge bracht, is meer dan een losse bewering gebleken. De ,hier ver kregen uitkomsten en die der proeven met de OSTFKlbbLAN en ALABAMA kunnen niet anders dan de politiek ten aanzien van de ontwikkeling van het luchtwapen gunstig beïnvloeden. En terecht, want slechts een overdreven pacifist zou durven vol- houden, dat een krachtige, voor haar taak berekende luchtmacht niet onontbeerlijk is voor de nationale verdediging. Maar als kustartillerist moet ik er onmiddellijk aan toevoegen, dat de uitkomsten niet in het minst een aanwijzing geven voor de juistheid van de meening, dat slagschepen nu wel zouden kunnen worden afgedankt, evenmin als de locomotief heeft afgedaan als transportmiddel, nu de auto tot ontwikkeling is gekomen. Men is toch nog niet vergeten, dat twee millioen man de Oceaan over staken? Het is waar, dat de werkingssfeer van de bombardements vliegtuigen sedert vermeerderd is, doch het slagschip heeft ge- wonnen aan bewegelijkheid en aan offensief vermogen, het laatste juist door de ontwikkeling van hetzelfde vliegtuig, dat volgens sommigen het slagschip van de zeeën zou hebben verbannen. De onderzeeër, thans met zwaar geschut bewapend, is even onzicht baar gebleven als vroeger, zoowel voor strijdkrachten op het water 455

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 35