kanon, gereed op het kritieke oogenblik, is meer waard dan alle spoorweg- en motor-artillerie, die in wilde vaart mocht komen toesnellen en dan alle bombardeervliegtuigen, dan in werkplaatsen ter reparatie of op een ver verwijderd vliegveld als renpaarden in verpleging. Te weinig wordt beseft in deze dagen van bezuiniging, dat het kanon in vaste opstelling en de onderzeemijn verdedigingswapens zijn. Zij worden aangevallen. Hun offensieve rol bestaat hierin, dat zij de zeemacht een zekere basis verschaffen voor offensief- defensief optreden. Mijnen zijn een voorbeeld van een „projectiel waarheen het doel zich ten verderve spoedt. Een oogenblik nadenkens moet een ieder, die zucht over zijn aandeel in de belastingen, toch wel overtuigen van de geringe kostbaarheid van kustartillerie en mijnen als elementen der na tionale verdediging. Kustbatterijen, 30 jaar en meer geleden ge bouwd, staan nog. Alle schepen uit dien tijd zijn ter ziele. Een zware kustbatterij is de meerdere van het moderne slagschip. Laat dit zich een zoo korten tijd, dat zeven uur er een eeuwigheid bij schijnt, in het vuur van de kustbatterij wagen, en iedere bat terijcommandant, die zijn vak verstaat, zal er spoedig mee afge rekend hebben. De kosten van aanbouw, afschrijving, onderhoud en exploitatie van een slagschip vormen een zware, doch nood zakelijke verzekeringspremie. Dezelfde kosten van een behoorlijke luchtvloot zijn, lettend op de noodzakelijk veelvuldige vervanging van dit teere materieel, waarschijnlijk hooger, maar evenzeer niet te ontgaan. Ieder van deze premies is zeer zeker zwaarder dan die, welke zou worden betaald door onze kustversterkingen te bouwen en te onderhouden. Toch bestaat men het, ze aan haar lot over te laten en met een alarmeerend tekort aan geoefend personeel genoegen te nemen. Dit is, bij de zwakke zeemacht en de onvoldoende luchtmacht, waarover wij beschikken en bij de voorteekenen van nieuwe oorlogen, welke te onderkennen zijn voor wie niet ziende blind is, het tegendeel van zuinigheid. Wel is waar kan een reactie op zulke onredelijkheden niet uitblijven, maar intusschen Zij, die dwepen met de luchtstrijdmiddelen, houden, wanneer zij slagschip tegenover vliegtuig stellen, te weinig rekening met den factor onzichtbaarheid, dien het slagschip zich ten nutte kan maken. Niemand is meer overtuigd van de kwetsbaarheid van het slagschip dan zijn commandant. Voor ondernemingen tegen havens en kusten is verrassend optreden meer en meer een gebiedende eisch geworden. Onzichtbaarheid is voorwaarde voor verrassing en voor veiligheid. De commandant van het schip heeft in mist en duisternis sterke bondgenooten. Horizontale en verticale rook schermen kunnen voorloopig buiten beschouwing blijven. Maar schepen zijn in de mist verborgen, terwijl de navigatie mogelijk en betrekkelijk veilig blijft. Vliegtuigen zijn in de mist hulpeloos. 458

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 38