481 nagedacht over het vraagstuk, hoeveel munitie voor het uitvoeren eener schietopdracht moet en kan worden uitgetrokken. „Voor het gevecht", zegt hij, „is een grondige bespreking tusschen den I. C. en A. C. noodig om tot een goede verdeeling der beschikbare munitie te geraken". Bk. 10. OVERZICHT DER BUITENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Revue d'Artillerie. Mars 1924. De commandant Laurent gaat na „Le mouvement des idéés a l'étranger en matière d'artillerie". Zijn beschou wingen komen in hoofdzaak overeen met die in het desbetreffend hoofd stuk van het Jaarbericht 1923 der I. K. V. Aan het slot van zijn artikel constateert hij met genoegen „que la plupart de nos idéés ont fait leur chemin", n. 1.„batterie de 4 pièces, canon de campagne puissant et a tir rapide (la hausse indépendante paraitabandonnée), frein hydropneumatique, coulissement sur l'essieu ou flèche ouvrante, obus explosif a grande capacité, traction automobile permettant des déplacements rapides d'ordre stratégique, autofrettage (waardoor het vervaardigen van schietbuizen uit één stuk wederom mogelijk wordt), frein de bouche, appareils portatifs de mesure des vitesses initiales, affüts chevillés". De Lieutenant-Colonel C. Jèze heeft een artikel over „La liaison par le bas entre I'infanterie et l'artillerie au combat", door hem in Sept. 1923 in de Revue d'infanterie gepubliceerd, omgewerkt voorde Revue d'Artillerie. Hij zegt „Les procédés réglementaires sont sujets a mille défaillances, de sorte qu'il n'est pas téméraire d'affirmer que le problème de la liaison par le bas n'a pas encore trouvé de solution pratique ni certaine. Etcepen- dant ce problème est d'une importance capitate a la guerre. Tout est facile a une infanterie bien appuyée par son artilleriesans artillerie, au contraire, tout lui est non pas impossible, mais sensiblement plus difficile et plus coüteux. Als sprekend voorbeeld voor de juistheid van deze uitspraak, haalt deze hoofdofficier der infanterie aan een episode uit het gevecht door de 42e D. I., op 21 en 22 Augustus 1914 geleverd en waarvan een korte be schrijving hier volgt. Het 19e bataljon jagers te voet marcheert den 21en Augustus als flank dekking der 42e Div. en wordt tot staan gebracht op 1 K. M. afstand van den rand van het bosch van Higny door zwaar geweer- en mitrailleurvuur uit dien rand. Het bataljon verliest in enkele oogenblikken 600 man en kan niet vooruit. Eerst dan vraagt het om steun aan de artillerie. Dit geschiedt om kwart voor drie. Eerst 2 uur en een kwartier later wordt hieraan gevolg gegeven en 60 granaten van 7 5 cM., door een batterij in den boschrand geschoten, zijn voldoende om datzelfde bataljon zonder verdere verliezen daarin te doen doordringen. Schrijver beschouwt dan achtereenvolgens de beschikbare verbindings middelen en de gebreken, die er aan kleven. Daarna geeft hij zijn denk beeld betreffende een oplossing van het probleem, n.l. de „liaison par fanions et avions". Deze oplossing komt neer op de volgende methode: le. De afdeeling in voorste lijn (compagnie of bataljon) die op een weer standskern stuit, geeft een afgesproken lappensein om artillerievuur daarop te vragen. 2e. Het verbindingsvliegtuig ziet dit sein, bepaalt de coördinaten van de plaats (A), waar het is uitgelegd en brengt deze en het sein over aan de betrokken artillerie. 3e. Deze artillerie opent het vuur ten allen tijde 400 M. vöör A.

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 61