tracten af met de groote maatschappijen, welke de benoodigde hoeveelheden afleveren in de bijna in alle garnizoenen aanwezig zijnde filialen. Exploitatie van de locale hulpbronnen. Er bestaan 2 wijzen van verpleging: te. exploitatie der plaatselijke hulpbronnen; 2e. aanvoer. De requisities geschieden op bevel van den bevelhebber op het operatieterrein en worden uitgevoerd door de door officieren gecommandeerde detachementen. Het recht van requisitie der levensmiddelen in eene landstreek houdt tevens in zich het recht van benutting der werkkrachten en transportmiddelen daarvoor benoodigd, voorts de benutting van gebouwen, molens, bakkerijen enz. Indien het geleverde niet dadelijk kan worden betaald, ge schiedt de betaling later. Tijdens den oorlof? werd het le systeem niet toegepast, doch de levensmiddelen uit de V. S. aangevoerd of in Europa aange kocht door tusschenkomst van de „General Purchasing Board in welke commissie een vertegenwoordiger van den Intce-dienst zitting had. Broodvoorziening, bereiding en transport. De broodvoorzieningsdienst (Bakery Service) had tot taak, het houden van toezicht op de exploitatie, de aanvraag van de hoe veelheden grondstof benoodigd voor de broodbereiding, de admi nistratie en indeeling van het personeel, enz. De Chef der Intce, de generaal commandant van den Rav.-dienst en de commandant van het Leger waren de eenige hoogere autoriteiten, die zich met dezen tak van dienst konden inlaten. Het brood werd bereid in veldbakkerijen. ingedeeld in com pagnieën, elk bestaande uit 2 officieren en 101 man met 15 veld- bakovens; 62 compagnieën werden naar Frankrijk gedirigeerd. Bovendien leverde de mechanische bakkerij, opgesteld bij de G. R. te Is sur Tille, met eene capaciteit van 1 millioen pond, het brood voor de vooruitgeschoven troepen. In 3 havens Brest, St. Nazaire en Bordeaux waren eveneens mechanische ovens van kleinere capaciteit opgesteld (3000 pond per dag). De veldbak kerijen waren bestemd het brood te leveren voor de niet in actie zijnde troepen. Bii den wapenstilstand bedroeg het aantal ovens van allerlei capaciteit 102. De broodbereiding geschiedde v. z. m. met pecrompimeerde gist naar een bepaald procédé (straight dough). De daartoe be noodigde gist werd vervaardigd in eene Fransche distilleerderij te Maisons Alfort; terwijl voorts uit de V. S. een reserve-voorraad werd aangevoerd om in geval van nood te worden gebezigd. Toevoeging van suiker vond in eene latere periode van den oorlog niet meer plaats, om dat artikel uit te sparen. 502

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 12