het verlaten van den dienst weer in en vergoedt het verlies of de schade daaraan toegebracht door schuld ot nalatigheid. De soldaat kan zich tegen contante betaling in de Intendance- magazijnen de stoffage aanschaffen benoodigd voor de vervaar diging van de uniform. Deze stoffage is reeds gesneden, maar de man kan de uniform verder laten vervaardigen door een kleer maker naar zijne keuze, mits de uniform voldoet aan de vast gestelde voorschriften. Dit privilege wordt door den soldaat, die trotsch is op een behoorlijk passend uniform, zeer op prijs ge steld, vooral door de onderofficieren. Dit kleedingsysteem levert de beste uitkomsten op. Het moedigt niet alleen den zuinigheidszin en de eigenwaarde van den soldaat aan (het gros verlaat den dienst met een aardige som spaarpen ningen), maar is ook voor het Gouvernement economischer ge bleken (geeft 33 besparing in vergelijking met vroeger be staande systeem van gratische verstrekking). Tijdens den oorlog werd de kleeding gratis verstrekt. De ver sleten kleedingstukken werden door nieuwe, gerepareerde of ge reinigde vervangen. Voor die reparaties en de reiniging was een afzonderlijke dienst opgericht (Salvage Service). Een der unifor men moest steeds in uitstekende conditie verkeeren. De verstrek kingen werden aangeteekend in het zakboekje van den militair; had hij door nalatigheid artikelen verloren of beschadigd, dan moest hij die van zijn soldij vergoeden. De verstrekking van de herstelde artikelen geschiedde op denzelfden voet als de nieuwe. De tuniek, korte broek en kapotjas worden gewoonlijk in de con fectiemagazijnen der Intce vervaardigd, hetgeen meer voldoening geeft dan de aanmaak door aannemers, omdat de confectie meer verzorgd is en een klein voordeel aan snijwinst bij het verwerken der stoffage wordt verkregen. De hoedanigheid der kleedingstuk ken tijdens den oorlog was minder dan die vóór en na den oorlog, als gevolg van het verwerken van wol van mindere kwaliteit, waartoe men gedwongen was. Men bemoeide zich dan ook meer met de kwantiteit dan met de kwaliteit. Algemeenheden. Om de aankoopen v. z. m. in één hand te vereenigen, werd in Augustus 1917 de „General Purchasing Board" opgericht. De aankoopbureaux van de verschillende diensten moesten met dat orgaan samenwerken, dat vertegenwoordigers had in Engeland, Italië en Zwitserland. Op die wijze werd concurrentie voorkomen. De nationale aanschaffingen te Washington vonden naar datzelfde systeem plaats, waardoor niet alleen de aankoopen, maar ook de verzendingen meer economisch konden plaats vinden. Vaak ging men er toe over de grondstoffen in de V. S. aan te koopen, doch deze in Frankrijk te doen verwerken. Door de in beslagneming van de mijnen in N. Frankrijk was er gebrek aan kolen. De voor het Amer. expeditieleger benoodigde 504

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 14