kolen werden om die reden in Engeland aangekocht. Later ge* schiedden de kolenaanschaffingen voor alle geallieerden door een centraal lichaam, waardoor men een eenheidsprijs voor de kolen verkreeg. De benoodigde gecondenseerde melk werd uit Amerika aange voerd en voorts in Zwitserland aangekocht. Het meel voor den aanmaak van macaroni en oorlogsbrood kwam uit Amerika. De grondstoffen voor de confiseriën werden uit Amerika betrokken, doch grootendeels in Frankrijk verwerkt, zoo ook de chocolade. De V. S. kochten 16.000 ton koffie in Europa, voor het grootste gedeelte van het Fransche Gouvernement (van de in le Havre liggende Brasiliaansche stock). Het branden en malen van de koffie geschiedde in de fabriek te Corbeille-Essonne. De eerste Amer. troepen, die in Frankrijk aankwamen, ontvingen versch vleesch van het Fransche Gouvernement, welke hoeveel heid moest worden teruggegeven. De V. S. kochten in Zwitserland 30.000 stuks slachtvee, doch de dieren kwamen eerst aan bij het sluiten van den wapenstilstand. Voorts had men aankoopen van katoen in Afrika gedaan, maar de aangeschafte hoeveelheden kon den niet tijdig vóór den wapenstilstand worden verscheept. Handschoenen, zakdoeken, werkmanskielen, dekzeilen en uni- formlaken werden in Frankrijk en Engeland aangekocht. Het plaatijzer en het metaal voor de kampementsgoederen werd uit de V. S. aangevoerd en in Frankrijk verwerkt. De ondervinding leerde, dat men door de verzending van 1 ton ruwe materialen 5 tot 10 ton scheepsruimte uitspaarde, terwijl de geallieerden niet werden ontroofd van het metaal, dat zij zelf zoo zeer noodig had den. In Februari 1918 ontstond groot gebrek aan keukengerei als braadpannen, koffieketels, gegalvaniseerde stoofpannen e. d. Aan vankelijk werden deze artikelen in de V. S. aangemaakt en naar Frankrijk verzonden, doch later verzond men alleen de grondstof uit Amerika en liet deze vervolgens in Frankrijk verwerken. Pom pen, electrische motoren, stoomketels enz. evenwel werden in Frankrijk aangekocht. De toevoer aan levensmiddelen was voldoende, doch aan hooi en andere fourage-artikelen ontstond gebrek, waardoor men ge noodzaakt werd het aantal paarden tot het hoogst noodige te beperken. Zooals reeds is vermeld, leverde Amerika de benoodigde hoe veelheden benzine, petroleum en olie, terwijl uit Spanje paarden, muilezels en ook verschillende levensmiddelen o. a. boonen, uien en rijst werden betrokken. Vóór den oorlog bezat het Amer. leger slechts één enkel model treinvoertuig geschikt voor paardentractie. Toen de V. S. in den oorlog traden, moesten in der haast waterwagens, vivresvoertui- gen, voertuigen voor den Geneeskundigen Dienst en keukenwa- 505

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 15