BESPREKING: Het gelukken van den aanval hangt af van het handig voorwaarts sluipen van den G. M. en van zijn verrassende vuuropening. Zeer noodig is het, dat de groeps commandant met zijn manschappen eenvoudige teekens afspreekt, vóór alles „staken van het vuur" en „doorgaan met vuren" (Zie R. O. S. ad B). Practisch zijn teekens met den arm, met het geweer of met de zaklantaarn. (In den oorlog door lagere commandanten veel gebruikt). Hoe grooter de hoek, waaronder de G. M. en groep uit elkaar liggen, des te gunstiger, want de ingegraven vijandelijke mitrailleur ziet zich dan voor de taak gesteld, naar twee verschillende kanten te moeten vuren. Hij zal dan steeds een ongedekte flank aan zijn tegenstander moeten bieden. De man schappen der groep mogen zich dus niet bepalen tot het voor- waartsgaan alléén, doch moeten elke gelegenheid benutten om een juistheidsschot af te geven. Opmerkingen: a. Voor al deze voorbeelden geldt, dat de vijand in zijn volle sterkte moet worden voorgesteld. Zoo hier met mitrailleurs of met schijven en daartusschen-liggende schutters en mitrailleurnesten. D i e deelen van den vijand die handelend moeten optre den, moeten door levende doelen worden voorgesteld, rijkelijk voorzien van losse patronen. Bijzonder moet worden gelet op o p- stelling zooals in de werkelijkheid. De vijand moet bij verdedigend optreden op een niet opvallende plaats zijn op gesteld, gedekt met takken, gras enz. b. Onder mitrailleurnest verstonden we hier een enkele inge graven mitrailleur, zooals hij in den bewegingsoorlog gewoonlijk optreedt. Nesten met meer mitrailleurs met infanteriedekking eischen een andere aanvalswijze en andere aanvalsmiddelen. c. Wat de opdracht aan den groepscommandant betreft, men moet hem in den beginne veel tijd geven om na te denken. Een verkeerde aanwijzing van den groepscommandant aan zijn groep kan in oorlogstijd noodlottig worden. Ook in de werkelijk- heid is er meestal tijd tot-overleg. Eerst na eenige oefening moet de groepscommandant sneller handelen. Haastig gegeven bevelen zijn meestal verkeerd en leiden vaak tot verliezen, die vermeden hadden kunnen worden. Een onmiddellijk besluit is alleen noodig bij verra s- sing of overvalling. d. Gebruik pioniergereedschap. De laatste oorlogservaring leert, dat het niet waar is, dat het gebruik van pioniergereedschap het élan doodt. Integendeel, de man, die weet, dat hij gedekt is, houdt zijn moreel, en gaat weder met meer moreel voorwaarts. (Van de „trainards" en „Driicke- berger" natuurlijk niet gesproken). 526

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 36