zich trekt. Ook korte sprongen van enkele of meerdere man schappen dezer groep kunnen het idee van een frontalen aanval geven, ter misleiding. Zoodra de infanteriegroep haar stormstel- ling heeft bereikt, wordt ze door den commandant verzameld; hij laat de mens c hen op adem komen en geeft het teeken, waarna een kort oogenblik een levendig vuur van den mitrailleur. Dan stormt de stootgroep verrassend vooruit, geeft onder het loopen een salvo met de handgranaten en stort zich onder „hoera"-geroep op den vijand. Kort vóór het inbreken in den vijand staakt de mitrailleur het vuur, en gaat ook tot den stormaanval vooruit. Gevangenen worden onder een of een paar man naar achteren gezonden. Daarna gaat de spits in de oorspronkelijke richting verder. Oefe ning afbreken. Bespreking: Vuurovervallen op de infanteriespits komen vaak voor; de spits- commandant moet hierop steeds bedacht zijn en over de te treffen maatregelen in het algemeen van te voren zijn gedachten laten gaan. Van belang is het allereerst oogenblikkelijk dek king te nemen. Niet eerst lang zoeken naar een goed plaatsje! De spits is nu in een zéér onaangenamen toestand, ook wanneer ze geheel aan het vijandelijk vuur onttrokken is. De vijand heeft nl. een grooten voorsprong; hij' is gereed tot een gevecht en wij niet. Snel handelen en een snel besluit is nu vereis-chte. Als de spitscominandant zijn orders kan geven door toeroe pen, dan doet hij zulks; anders doet hij het door ordonnansen. Ongezien vooruitgaan van de stootgroep is van belang, evenzoo later het goede samenspel van stootgroep en vu urgroep, die vér uit elkaar zijn gelegen. Het eerste bevel moet derhalve alles regelen, waarbij den ondercommandanten toch ook weer speelruimte moet worden ge laten, want ingrijpen zal later wel niet meer mogelijk zijn. N. B. In het algemeen valt de infanteriespits niet zelfstan dig aan; ze moet verkennen en berichten. In dit geval (terug tocht van een geslagen vijand) is echter een onmiddellijke aanval van de spits gerechtvaardigd. Een terugtrekkende vijand mag men niet tot rust 'aten komen. 528

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 38